Kazatel

Proč se „Green Deal“ překládá tak negativně, jako „Zelený úděl“?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Velmi brzy pochopíš.

Další odpovědi
Drap

Máš pravdu, že v tomto případě by byl výstižnější překlad třeba zelený teror, ale nepřekládá se to tak pouze proto aby jsme ro s jásotem přijali.

Beno

Není to úděl, ale Zelená dohoda.

Kepler

Nezdá se mi to jako vhodný překlad. Možná by bylo lepší dohoda, obchod.

Pepa25

Seznam lidí/subjektů, kteří to přeložili jako „úděl“:

  • Miloš Zeman
  • Tomio Okamura
  • Alexander Vondra
  • Týdeník Hrot a Neviditelný pes

Myslím, že to mluví za vše … (Všichni ostatní to překládají jako „dohoda“):
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zelen%C3%A1_do­hoda_pro_Evro­pu
https://ec.eu­ropa.eu/info/stra­tegy/prioriti­es-2019-2024/european-green-deal_cs

aliendrone

Podle mne to vychází z historických souvislostí. Kdysi F.D. Roosevelt nadiktoval Emerice „New Deal“ coby lék na hosp. krizi a to se dodnes v literatuře překládá jako „nový úděl“. Nevidím důvod zavedenou terminologii měnit. Můžeš tvrdit o lejnu, že má tvar klobásy, má podobnou barvu nebo třeba i velikost, dokonce ho můžeš sníst a mlaskat při tom, ale co naplat – STEJNĚ to z něj klobásu neudělá! ;) :)

A stejně tak zelený „Green Deal“ přejmenovat na „Ráj na zemi, komunismus HADR!“ a pořád to bude jen svrchu fantasmagorie s kriminálním počinem uvnitř. :)

_Bůh_

Je to Zelená dohoda, ale úděl se dřív historicky používal. Dnes známe úděl hlavně ve vztahu k reformám v USA.
Viz wikipedia: New Deal, v češtině často také Nový úděl, Nová dohoda, je název souboru opatření a ekonomických a sociálních reforem zavedených v průběhu let 1933–1937 během vlády prezidenta Franklina D. Roosevelta v USA s cílem podpořit, ozdravit a zreformovat státní ekonomik