klob1

proč se dokáže sám počítač zapnout,i když byl vypnutý?,začalo to dělat po smrti táty.

máma nadává,že se někdy sám počítač zapne v noci,nebo,když nejsme doma,přes den nebo spíme a najednou se počítač zapne,aniž by ho někdo zapínal..pozn. není ve spánku ,v ničem takovém, je vypnutý úplně!Když zapnu monitor,tak je naběhlý počítač,ale nic se tam neděje..jako třeba antivir,aby projížděl disk nebo ty systémové pomocníci,od Windowsu,ani jiný programy..nic?
někdy po chvíli vypne,ale většinou pak řeba jede celý den,když nejsme doma a máma náhodou příjde domů.parkrát byla doma celou dobu a říkala,že to během dne zapnulo a pak to jelo stále…nebo to pak třeba jelo několik hodin apk to vyplnulo,že to sledovala..no vždy akorát i nadává akaždý jí prý říká,že ej to blbost nebo,že ej to krám,ale on je asi 3 roky starý 4jadrový..
Doplňuji:
Bohužel vypnout se prý nesmí ze zásuvky,a to dělali počítačový odborníci ten comp výjimečně.A pak právě napájíme internet pro sídliště tím.No my se ptali,u těch značkových počítačových expertů co to staví pro většinu počítačových prodejen.A ti řekli,že ten počítač se má dát max do různého spánku nebo hibernace,ale vypínat by se už neměl,jen v nouzi,jinak může zase zlobit jako nám to dělalo.A,že je to i o spotřebě,když se vypíná a zapíná tzv na tvrdo.Nevím je to asi moc už technicky vyspělý,ale tohle je dost špatné.Svatý starý asi comp.Ten byl jednoduchý.Bohužel dříve si člověk postavil comp a šlapalo to bez problému, dneska už ho jen tak nepostaví a jsou s tím problémy.

Nejlepší odpověď
Hlada

Jestliže se počítač zapne, tak ho nemáte vypnutý úplně, jak píšete, ale máte ho stále připojený k síti, v t.zv. stand-by režimu. O tomto režimu spotřebičů a úspoře elektřiny je napsáno hodně. Tady to nemá smysl opakovat.

Samovolné zapnutí může způsobit:

  • nastavení v BIOSu, LAN, jak už popsali ostatní
  • závada počítače (možno diskutovat o příčině)

Počítačoví odborníci, kteří tvrdí, že se počítač nesmí vypnout ze zásuvky, nejsou odborníci, ale spíš podvodníci, kteří vám vědomě prodali šmejd. Kromě záměrného dálkového nebo časového zapínání není žádný důvod nechávat počítač ve stand-by režimu. Nejjednodušší je počítač i s příslušenstvím vypínat centrálním vypínačem, třeba na zásuvkové prodlužovačce.
Větě „A pak právě napájíme internet pro sídliště tím.“ nerozumím. Chtělo by to vysvětlení.

Další odpovědi
Dochy

Samozřejmě může jít o poruchu zdroje.
Zapínání může mít na svědomí nastavený budík v BIOSu. Někdy lze nastavit probouzení počítače na aktivitu z klávesnice či myši.
Jste si jisti, že táta neměl na počítači nějaký soft s naplánovanými úlohami? Na svém počítači jsem měl zapnuté nahrávání zvolených pořadů z TV. Sám se zapnul 5 minut před pořadem, vypnul po nahrávání (před vypnutím TV soft nastavil budík v BIOSu tak aby se PC zaplo zas před dalším nahrávaným pořadem). Samozřejmě tohle může dělat i nějaký škodlivý SW

Vzdálené zapnutí (viz Reezo): Lze to nastavit, ale není to zrovna jednoduché. požadavek na zapnutí PC zpravidla neprojde přes router (pokud si někdo opravdu nevyhraje s tím, aby to fungovalo – a zařídit to lze spíš zevnitř sítě, než zvenčí)

Doporučení: Zkontrolujte si v BIOSu nastavený čas a nastavení probouzení.

bolak

Něco podobnýho se stalo v Hvězdný bráně, když Franklin použil Antické křeslo a protože byl nečekaně odpojen, jeho vědomí se převedlo do počítačových systémů lodi.

marci1

Nejsem na tyhle věci odborník, ale kolegyni to dělalo taky a bylo to kolísavým napětím. Při nižším se vypne, při silnějším zapne. A nebo to může být závada na počítači.

Zdroj: http://ppk.chip­.cz/cs/poradna/po­citac-se-sam-vypina-a-zapina.html

PostApMan

Existuje hodně racionálních vysvětlení, od nastavení probuzení v BIOS po špatné zapojené kabely do pinů na základové desce. Doporučuji si pořídit zásuvku s „čudlikem“ na vypínání a při odchodu vypínat, PC to nijak neohrozí má vlastní malou baterii, která uživí základní nastavení.

Mimochodem mě to osbně hodně zaujalo, nemůžu to vidět? (Video, osobní shlédnutí?)

isteron

Ja mám na prívode zo zasuvky k počítaču vypínač, takže po skončení vypínam elektrinu k pc a nič a nikto mi tam nenahráva a bez elektriny sa samočinne nezapína.

Reezo

hmm nadpřirozeno, nebo zavirovaný počítač? Teoreticky je možné na dálku zapnout PC a využívat ho ke své práci. napadají mě třeba hackeři nebo je docela dost možné, že to dělá někdo, jen tak pro zábavu. Skuz vypnout PC ze sítě, poté jdi spát. Pokud bude zase zaplej, tak by ho musel někdo fyzicky zapojit. Pokud se tak stane, tak bych příště dal kameru, aby zachycovala dané místo a zase bych odpojil PC.

Emefej

Z doplnění otázky jsem pochopil, že ten počítač slouží k poskytování internetového připojení i po další uživatele. Jestli tady nebude ten problém.

Pokud nějaký údajný odborník tvrdí, že se přístroj nesmí vypínat ze sítě, tak bych si toto tvrzení nechal řádně doložit, slyším o tom poprvé.

aoaolel

Je to asi 5 let co se mi zapínal počítač i když byl vytažený ze zásuvky 230V. Stačilo odinstalovat winzip a bylo vše zase v pořádku. No nicméně poslední dobou se nechce počítač vypnout ani po vytažení ze zásuvky 230V a vypnutím hlavních pojistek což znamená měsíčně za el energii 3500.- Kč, mám tam totiž 2600W zdroj :(

IK

To propojení se sídlištěm? Asi ne v Praze. Nevím jak jste napojení na co, ale možná by mohl váš počítač sloužit jako server pro někoho dalšího a probouzení závisí na tom. Propojení počítačů je možné i po internetu pomocí sdílení… no jsem také jen laik, uvažuji laicky v čem se můžeš mýlit. Budeš se muset zeptat těch odborníků co to zapojovali k čemu to propojení slouží, nebo tatínkových spolupracovníků, kámošů, někoho kdo by mohl vědět čím se mohl zabývat. Než začnete věřit že u vás táta straší, zjisti si fakta. Faktem také je že vám zanechal něco čemu nerozumíte a je čas to nějak řešit.

IK

Aoaolej jak ti bere elektřinu když ho ze zásuvky vytáhneš?
Tedy chápu že se ti vždy nechce.

Reezo

no jelikož s tím sama nic neuděláš, tak by bylo asi nejlepší si zavolat technika a vysvětlit mu problém

Dochy

Co znamená věta: „A pak právě napájíme internet pro sídliště tím“?
Je pravda, že moderní počítač by se neměl vypínat tím, že vstaneš od klávesnice a vypneš PC. Máš nejdřív vypnout systém. Ale pokud už je počítač vypnut, neměl by být problém vypnout ho i vypínačem. Neplatí pro uspání. V případě uspání zůstává systém v paměti a vypnutí zdroje bude mít skoro stejné následky jako tvrdé vypnutí za běhu systému. Pokud máte hybernaci (uložení stavu na disk a vypnutí) můžete po vypnutí v systému vypnout i zdroj.

„Že je to o spotřebě“ – ano, pokud nevypnete zdroj vypínačem, bude PC něco málo žrát dál. Ale to jetrochu proti „názoru expertů“. Je fakt, že pokud budete častovypínat a zapínat, tak se to ani nevyplatí, protože PC bude startovat déle než z uspání (takže je delší čas, kdy PC bude zapnut, ale stejně na něm nemůžete pracovat)

cochee

Nemám jiné vysvětlení dotazu než píšou kolegové, akorát doplním, že moderní PC zdroje mají vesměs vypínač, hned vedle zdířky pro přívodní kabel. Jeho vypnutím se galvanicky přeruší fázový vodič (resp. měl by to být fázový), takže se už počítač sám od sebe nezapne, ani kdyby chtěl.

cochee

Vidím to tak, že opravdu máte na systému udělaný nějaký server (možná ftp) a máte jej nasdílený pro sídliště (tedy ne že z něj sídlištní internet napájíte, to je nesmysl). Počítač se uspává a je nastaven tak, aby se vzbudil, když na něj někdo chce přes tu síť přistoupit. To vyjádření expertů je trošičku naopak, právě že když byste jej vypli, tak by toto nenastávalo – samozřejmě by ale ta služba na sídlištním internetu, kterou váš PC poskytuje, nefungovala. Dále je opět trošku nedorozumění: vypnutí natvrdo znamená vypnutí vypínačem na zdroji nebo vytažení přívodního kabelu, bez korektního ukončení Windows; také se stane při výpadku elektřiny. Toto vypnutí by se nemělo vůbec dělat, protože hrozí poškození Windows (nikoliv hardwaru počítače) takovým způsobem, že počítač při příštím startu už nenajede. Z hlediska spotřeby však v tomto stavu PC neodebírá ani ťuk. Při normálním korektním vypnutí je část zdroje pod napětím a protože všechny el. součástky produkují nějaké ztrátové teplo, i když nic nevykonávají, tak tam nějaké miliwatty odběru budou. A nakonec k povzdechu nad poskládáním kompu: dnes se dá počítač poskládat úplně stejně snadno jako kdysi, jen je k tomu třeba malinko více znalostí, protože technologie se „rozmnožily.“