Avatar uživatele
Kepler

Jak si ukládáte důležitá data?

Myslím tím jména a hesla pro přihlášení na různé internetové aplikace, čísla účtů, PIN atd. Používáte jedno, nebo několik málo hesel pro všechno kvůli snadnému zapamatování? Jaký způsob je asi nejbezpečnější?

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, tatanka, briketka10, NeNonym, marci1, hapiky, Brblal před 2446 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kazisvět

Několik let používám i pro nejcitlivější data jako jsou např. čísla kreditek LastPass.com. Jde integrovat do prohlížeče (používám Chrome) zdarma a v placené verzi Premium za 12 USD ročně funguje velmi slušně i v Android telefonu, kdy například doplňuje hesla do aplikací.
IT expert na bezpečnost mně tvrdil, že způsob zabezpečení dat od LastPass je velmi spolehlivý. K datům uživatelů se nikdo nemůže dostat ani u provozovatele služby.
V poslední době hodně dat ukládám i do Google Smart Lock. Je možné, že jednou přejdu komplet k této službě, která je zcela zdarma.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

Vše si ukládám na externí disk.

Mám různá hesla a všechna
si ukládám do poznámkového
bloku na Plochu do noťasu :)

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

Do hlavy… dobré je heslo spojit s něčím tobě blízkým, ale zároveň ho pozměnit tak, aby se ostatní nedovtípili.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Používam viac hesiel a viac spôsobov.

„Jaký způsob je asi nejbezpečnější?“
Už ani mozog nie je bezpečné úložisko:
„Pomocou prenosných elektroencefa­lografov (EEG) sa vedcom z dvoch amerických univerzít podarilo získať z ľudského mozgu PIN kód aj ďalšie heslá.“
https://www.ak­tualne-spravy.eu/%C4%8Dl%C3­%A1nok/vedci-u-doku-zska-pin-i-in-kd-z-mozgu/746592
https://www.ak­tuality.sk/cla­nok/502880/ved­ci-uz-dokazu-ziskat-pin-ci-iny-kod-z-mozgu/
A"adresa" môjho úložiska…, kde som ju len dala? nevideli ste ju tu niekde? To je smutné.

PS. a hlavne netvorte si heslo typu nbu1234 (nbu1234 prelomené prísne tajné heslo slovenského NBÚ) a divili sa, že im „mládežníci prelomili heslo“

Upravil/a: led

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Vlastní šifry jsou nejbezpečnější. Ty nemusíš nikde schovávat.

Upravil/a: hapiky

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
yuko

Zatim si je pamatuji.

Upravil/a: yuko

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pepe88

Do konceptu,a mobil hlidej jako by byl tvůj orgán.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
still

Jak už jsem tu někde zmínil, používám KeePass a jeho mutace pro jiné systémy. Samotnou databázi mám v PC uloženou v šifrovaném oddílu vytvořeném pomocí TrueCrypt v7.1a. Tento šifrovaný oddíl s databázemi a citlivými soubory pak ukládám na různá úložiště jako zálohu, čas od času (jednou za 2–3 mesíce) tomu věnuji 10 min života a aktualizuji zálohy.

Vytvořil jsem si soubor návyků, které mi dost usnadňují práci s hesly, už si mohu dovolit vytvářet tak složitá hesla, která si nemusím pamatovat. KeePass má velmi bezpečnou databázi a šifrovaný disk z TrueCrypt je prakticky neprolomitelný. Verze 7.1a je poslední TrueCrypt bez backdooru pro tajné služby, bezpečnostní audit za 80 tisíc dolarů je toho jasným důkazem :) Současný VeraCrypt už tento backdoor na 99% obsahuje.
Můj upload TrueCrypt v7.1a + čeština: https://websha­re.cz/#/file/4Gp34t61z2

Zdroj: https://truecryp­t.ch/download­s/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Nebezpečně → do PC, na flash disk a na disketu.
(PIN nemám poznamenán nikde, ten si pamatuji.)

Relativně nebezpečná mám i heslo/a.
K většině služeb jedno stejné,
pro některé služby jen nepatrně pozměněné.

Bezpečnost přihlašovacích údajů si hlídám jenom
u banky, zdravotní pojišťovny a dodavatelů energií.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Mám zpracovanou tabulku na NB, se seznamem všech účtů, důležitých čísel telefonů, Pinů, Puků, SIM karet, hesel, adres googlu, facebooku, e-mailů, a.t.d.
Pro komunikaci s bankami používám různá a „jedinečná“ hesla.
Pro komunikaci na netu a s e-shopy, kde není velké nebezpečí zneužití, pak většinou hesla shodná.
Pro tvorbu hesel používám určitý shodný systém.
Množství těchto údajů je takové, že bych si je nikdy nebyl schopen zapamatovat.
Tabulku mám uloženu na dvou fleškách (1 x záloha) a ty mám dobře uschovány.
Pro rychlou potřebu mám jeden výtisk, ten opět dobře uschován.
Pokud provádím úpravy a doplnění, provádím je na počítači spolehlivě odpojeném od netu a nikdy je neukládám na HD, ale vždy jenom a pouze na tu flešku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Sta67

Ukládám si je zašifrované na disk. Znám pouze heslo šifrovacího programu.

Přece jen, mých 350 hesel bych si asi nezapamatoval. A kdybych měl všude stejné heslo? To bych musel pokaždé, když hacknou jeden z těch 350 serverů, měnit heslo i na zbývajících 349. A v případě, že by provozovatel útok neodhalil, mohli by mi útočníci vyluxovat účet. (Zkoušet hesla z hacknutých stránkách na bankovních webech je poměrně častá praktika.)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cynique

Mám NAS a vlastní VPN. Na hesla jsem kdysi používal, KeePass, teď LastPass, asi se přestěhuji na Google Smart Lock.
U zařízení, které to zvládá (Win10) se mi líbí jejich Dynamic Lock přes bluetooth se „smart náramkem“. Vzdálím se – a je zamčeno. Poslední „nákupy“ mají čtečky otisků, což je pohodlnější, než hesla.

PS
Nejlepší na tom je, že vlastně nic tak strašně důležitého nemám k ukládání. Provozně jsem si dlouho vystačil s LastPass/KeePass. Kde se dají uložit také nějaké důležitější poznámky. Taktiku „jednoho hesla na vše“ jsem už opustil, protože mě LastPass neustále otravoval upozorněními. On to nemá rád.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jan Kunčar

Ukládám je do své hlavy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
WoIfy

Používám Sticky Password, a ukládám to na zabezpečenou flashku.
Přece jen heslo typu !ISie4#QZun%HX9l­EJ1c bych si jen těžko pamatoval.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tobby

Používám různá hesla a mám je na seznamu pod heslem, které nesmím zapomenout

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orestez

Kombinuji dostupné znaky s malou obměnou. I tak je zapomínám, protože hesla svěřuji prohlížeči. Po nějaké reinstalaci je problém dohledat přihlášení. Hesla pro přístup k bankovnictví si taky nepamatuji, proto jsou vždy vyvěšeny na nástěnce v kuchyni. Jednou jsem musel napsat do Francie aby mě sdělili přihlašovací údaje. Nejlepší způsob zapamatování hesla by měl být, ale nemusí trEba-tEntO-5EtkA-tEcka-cArkA
Podle IT odborníka je zbytečné často měnit hesla.
Podle mě, taky odborníka by se mělo zavést sdílení účtů a přístupů. Tak, jako se plánuje sdílení aut. Mohlo by to fungovat, kdyby nebyli záškodníci, kteří by sdílený internetový účet nepředali dál, nebo nepoškodili.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Brblal

Mám starý (ale spolehlivý) flash disk 1 GB s USB konektorem a na něm mám všechna hesla napsaná do adresářů a .txt souborů (a kdybych něco zapoměl, dám do svého PC a prečtu si to).

Ale jinak většinu hlavních hesel si pamatuji.

Upravil/a: Brblal

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nejsem Tata!

Důležitá data mám zálohované na google drive. Ale hesla, jména, piny atd mám pouze v hlavě

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Majklll

Mám sejf ve kterém je možnost uložení dat.Takže multifunkční sejf :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vojteaka7

Já si hesla ke stránkám, které jsou pro mne důležité pamatuji, a u stránek kam se moc často nepřihlašuji tak mám hesla uložená v aplikaci na ukládání hesel, ale protože si tam hesla většinou zapomenu uložit, tak si je vždy když se přihlašuji resetuji

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

hapiky: vlastní šifra zní rozumně, ale jak to udělat, aby nebylo nutné něco jako Enigma (šifrovací stroj za války). A co když šifru, nebo nějaký kód taky zapomenu? Na vlastní paměť se už nespoléhám, i když si snadno zapamatuju i 10timístná čísla, ale ne moc na dlouho. Stačilo být půl roku mimo a skoro jsem si nevzpomněl ani na blbé čtyřmístné piny ke kartám. Zatím to řeším sešitkem. Spoléhat na elektronické paměti je hazard.

před 2446 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

jednoduchou šifru si lze na dlouho zapamatovat. Dodám, že je nejlépe, když si k platební kartě dáte číslo, které kartu pohltí.

před 2444 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Brblal

Jinak já znám (z hlavy) svoje rodné číslo a z něj používám část čísel jako heslo.

před 2026 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek