jankvapil9

Proč se Češi tolik rozvádí?

Proč Češi berou vztahy na tak lehkou váhu a stačí jim malý konflikt a je z toho rozvod/rozchod?

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Nejen Češi, dnes je to tak téměř všude.
Je to „v módě.“ Lidi neradi řeší konflikty a místo aby svým problémům čelili a řešili je, tak se jim vyhýbají, a tak se opouštějí = rozvádí se.

Jakmile je opustí prvotní zamilovanost a nastanou pak první větší neshody, tak se rozvedou/rozejdou.
Navíc je poměrně jednoduché se rozvést, žádné složité papírování (to až porozvodové vyrovnání – rozdělení majetku – může být složitější). Úřad, podpisy a je to… Lidi se navíc nechávají unášet aktuálními emocemi. Stačí drobnost a už si partneři hrozí rozvodem na základě toho, jak se právě cítí, v jakém jsou zrovna rozpoložení.

Skutečné pevné vztahy nevznikají jen tak a určitě nestačí samotná láska/zamilovanost. Budují se roky a musejí se budovat kousek po kousku, chce to respekt, porozumění a umění se dohodnout (nutno dodat, že lidé nejsou přirozeně monogamní). To je taky jeden z největších důvodu, proč se lidé rozvadějí – neumí dělat kompromisy. To by se totiž museli dohodnout, uznat své chyby a tím by utrpělo jejich EGO. A každý má dnes vysoké ego (i ti co mají nízké sebevědomí), každý všechno bere hned jako urážku, hned staví své ego na první místo a berou spoustu situací tak, že jim bylo ublíženo. Udělat kompromis znamená uznat i jiné hodnoty (názory, možnosti,..) než ty svoje vlastní.

Další odpovědi
anonym

Jsou naučení vybírat partnery spotřebitelskou metodou, když najdes vadu – reklamuj to. Potenciálních partnerů jsou přece miliony… A snažit se někoho předělat je složité až nemožné. Takhle mohou hledat pana Dokonalého a madam Perfektní celý život a kdo ví, třeba když budou partnery střídat opravdu hodně rychle se jim to podaří.

dudu

V podstatě se jedná o ztrátu naivních iluzí, neboť když se berou ona si myslí, že jej předělá k obrazu svému a ona zase, že partnerka zůstane stále stejná.?!

dubraro

Rozvádí se především Češky, ženy žádají o rozvod několikanásobně častěji než muži. Důvodem je snadnost rozvodu a skutečnost, že žena vlastně o nic nepřijde, zpravidla jí zůstanou děti i majetek a ještě musí bývalý manžel platit.

marci1

Nedokáží si svého partnera vážit, mít k němu úctu. Nedokáží spolu komunikovat, řešit nastalé problémy. Žena, či muž chce mít „nadvládu“, manipulovat s partnerem, dokonce druhého ponižovat. Nedokáží žít klidným a pohodovým rodinným životem. Častým důvodem pro rozvod (ve statistikách) je pak rozdíl povah, názorů a zájmů, alkoholismus, nevěra a v poslední době také nezájem o rodinu. 🙂

Jiří Bohumil

Důvodů je více. A nejen Češi. Vezmu to od počátku.

  1. Nedostatek poznání osobnosti a vlastností partnera před zahájením sexu.
  2. S tím spojená prvotní silná zamilovanost a iluze.
  3. Po svatbě „pád“ do reality běžného života s jeho starostmi i strastmi.
  4. S tím spojené reálné poznávání konkrétních osobnostních kvalit partnera.
  5. Nízká míra tolerance.
  6. Vysoká míra sebevědomí.
  7. Neschopnost a nevůle se přizpůsobovat okolnostem i partnerovi.
  8. Po příchodu dětí se toto vše pochopitelně násobí.
  9. Přidává se příklon „lásky“ matky k dětem a pak případně i nesoulad v sexu.
  10. S tím pak spojené další případné problémy, zejména nevěra mužů.
  11. Neschopnost a nevůle druhého respektovat a i případně odpouštět.
  12. Vlivem toho narůstá nesoulad a přidává se nevěra i žen – jako „trest“.
  13. Společenský náhled na rozvod – není odsuzován, ale spíše propagován.
  14. Nakonec-jednoduchý rozvod a snadný „útěk“ od všech těchto problémů.
  15. Sexuální promiskuita, umožněná poměrně jednoduchou antikoncepcí.

hapiky

Je celá řada důvodů. Značnou mírou za to může sex. Zbouchnout holku není žádný velký problém. Když je muž povahou alespoň trochu zodpovědný, tak se vezmou. Až potom zjistí, že se k sobě nehodí, nebo ještě nejsou zralí.
Druhý důvod je tzv.naivní zamilovanost. Některým dívkám či mužům stačí, když partner vypadá dobře, a nic dalšího neřeší. Pak teprve přijde vystřízlivnění: Proč jsem byla (byl)tak hloupá(ý)?

Kryšpín

Je to moda jako u zboží vyrobené v rákosí, chvílu slouží poté se odhodí, dědula čapne mladou pěkně se naparuje poté se probudí zlatokopka, babička klofne zajíčka poněvadž se kvalitněji třepotá a v zápětí vezme zajíček roha a.t.d.

Roman71

Ono to není jen v ČR, ale celosvětový fenomén. Žel, v ČR je to jaksi výraznější, což dosvědčují statistiky.. 50% oddaných párů se dříve či později rozvede.
Velký vliv na to má, podle mého názoru, že spousta párů žije takzvaně „na psí knížku“ s tím, že když to nebude klapat, půjdou od sebe.. ale, chudáci děti, které se do takového (ne)vztahu narodí. Nepřipravenost na trvalý vztah, přehnaná očekávání a předchozí nevázané vztahy jsou toho taky příčinou.

anonym

dubraro: k tomu bych si dodolil jen dodat, že muži si za to mohou do značné míry samy. Vytváří v ženách jakousi iluzi už ve chvíli kdy se jim dvoří, že po celý život pro ně budou princeznami kterým se neodporuje, se kterými se nedohaduje, které se hýčkají a pro které je jakýkoli náznak vzdoru okamžitě následován otázkou „ty už mne nemiluješ ?“ … je to podhoubí velmi silné deziluze která na ženy nutně musí padnout dříve či později.

anonym

pokud ženu nezkoušíte jen účelově sbalit ale stavíte vztah na vzájemném respektu, má to rozhodně větší dlouhodobé šance. Jaké jsou základy tak pevná je budovat a platí to i v každém vztahu.

marci1

Souhlasím: partnerům chybí vzájemný respekt. 🙂