hapiky

Proč říkají důchodci, že jedou na dovolenou, když mají dovolenou celý rok?

Nejlepší odpověď
marci1

Dovolená je zkrácený název pro dovolenou nepřítomnost zaměstnance na pracovišti a důchodci ( jen někteří) mají dovolenou nepřítomnost důchodce ve svém bydlišti. 🙂

Další odpovědi
ivzez

Ze zvyku.
Celý život byli zvyklí jezdit na dovolenou, proto tento obrat používají dále.

Poznámka:
Dovolenou (= placené volno od zaměstnavatele) mohou
čerpat pouze pracující důchodci. Ostatní důchodci sice mají volno,
ale nejde o dovolenou.

Edison

Taky se pojem „dovolená“ vžil i pro čas strávený rekreačně mimo domov. A to ne jen u pracujících, ale i u důchodců.

Kepler

Čapět doma, to pro mně dovolená není. Pracující se odpočinou od práce, důchodci od každodenního stereotypu. Vlatně i v domácnosti se musí pracovat.

Edison

Taky jsem si všiml, že když někdo „má dovolenou“, tak je třeba doma, nebo staví barák, chalupu, kutí něco…, kdežto když „jede na dovolenou“, tak většinou mimo domov, k moři, relaxovat na chatě (ne stavět), válet se u vody v kempu…