Drap

Proč převážná většina mužů škrtá sirkou k sobě a ženy od sebe?

Všiml jsem si už spousty lidí. Převážně, až na nepatrné vyjimky je to tak, jak je popsáno v otázce. Zajímavé je na tom to, že u dětí cca do 10 let to neplatí.

Nejlepší odpověď
annas

Jé. Vybavila jsem si vzpomínku na dětství. I když tehdy platilo, že už jako děti jsme se ve škrtání zápalkou lišily.

Když jsem chodila na národní školu, třídu si nepamatuji, učitelka nás „zkoušela“, kterým směrem zápalkami škrtáme, protože se prý můžeme i popálit. Bylo to v akci :„zápalky do rukou dětí nepatří“. Samozřejmě připomněla nebezpečí při škrtání zápalkami bez dozoru dospělých.

Podle ní všechny holky škrtaly špatně – k sobě. Většina kluků – od sebe. Vysvětlila nám tehdy rozdí. Vícekrát jsem tuto teorii již neslyšela., ale stále mně zůstala v hlavě. Že by jedna baba povídala?

Ženy v minulosti samozřejmě, když se začaly používat zápalky, škrtaly zápalkou směrem k sobě, aby zapálili v kamnech, tedy rukou a tělem hořící zápalku chráníly, aby nezhasla dříve, než ji donesou k budoucímu ohni.

I když někdy se může zápalka zlomit a ohýnek skončí na oblečení. a je zle. Jenže to souvisí s kvalitou zápalek.

Kluci škrtali naopak od sebe, v minulosti prý muži kvůli tomu, aby si svítili na cestu ohněm, byť nepatrným.. Později, aby mohli nejen sobě, ale i někomu lépe zapálit cigaretu.

Závěr – doporučila i holkám škrtat od sebe kvůli ochraně oblečení.

Dnes se už tolik zápalky nepoužívají, v kamnech se sice topí, ale ne všude, zapalování plynu je elektrické, kuřáci používají zapalovač.

Těžko říct, zda je informace historicky podložená. Ale je pravda, že žena byla ochránkyní ohně a udržovatelkou domácího „krbu“. Muž byl lovec, takže potřeboval – aspoň trochu – vidět na cestu.

Zápalky používám jen při rozsvěcování svíček, ale škrtám od sebe. I když třeba na hřbitově je výhodnější škrtat k sobě kvůli větru a chránit oheň tak, jak to dělaly ženy v minulosti.

Další odpovědi
gecco

Škrtam k sobě, protože tak lépe ochranim plamínek před větrem…
Holky to nepotřebuji – gentleman jim pripali i rozdělá oheň…
😉

iceT

Já bych to viděla tak, že chlapům je jedno, že jim náhodně odlétnuvší síra nebo jiskra může propálit oblečení a ženám to jedno neni. I já občas škrtnu sirkou, ale většinou mám u sebe zapalovač.

led

Je to z bezpečnostného dôvodu. Ženám by sa mohli zapáliť vlasy, ale čo mužom? :)

Kepler

Já škrtám od sebe, jednak kvůli bezpečnosti, jednak proto že takto sirku nikdy nezlomím.

Arne1

Já škrtám od sebe.

Dochy

Mám pocit že „od sebe“ pro rádobybezpečnost", k sobě pro efektivitu. Při pohybu k sobě držím zápalku úplně jinak, podpírám ji prstem kousek za hlavičkou, takže je nižší šance na zlomení. Také mi stačí kratší a lépe řízený pohyb po škrtátku (i vedení po lepší části silně opotřebovaného škrtátka). Navíc mohu škrtnutou zápalku okamžitě schovat v dlani (ochrana před větrem) ještě než se pořádně rozhoří hlavička. Pokud by náhodou kousek odlétl (argument pro „od sebe“), předpokládám, že bych to bez potíží ustál.
Mimochodem: nejsem kuřák, ale kousek pyromana ve mně bude (asi jako ve většině „kluků“)

FilmKlub

Málokdy jsem viděl, že by někdo škrtal sirkou k sobě. To dělá jen hlupák. Nemyslím si, že zde platí nějaké rozdělení při škrtání na muže a ženy.
Ta otázka mi spíše přijde jako hodně vtipná…:-D

gecco

LED – mužům vousy…
😉

led

To ma nenapadlo ☹

led

Pokiaľ neškrtajú sirku proti vetru, tak im to ten porast nezasiahne. 🙂

Kepler

led: určitě jsi viděla film Vesničko má středisková. Muži zase mají jiné zlozvyky. Však taky jeden byl upozorňován: „nedělej to s těma sirkama!“ Neposlechl a málem si popálil pytlík, naštěstí to bylo těsně vedle.

led

Kedysi dávno (ešte v praveku) som videla horiace vlasy.
Na ten film som si nespomenula, ospravedlňujem sa za to.

Kepler

No, jeden expert měl ve zvyku strkat si vyhořelou sirku zpátky do krabičky a tu si zastrčil do kapsy kalhot…:)

led

🙂