cappuccino

Proc policajti tlaci zatcenemu hlavu dolu, kdyz nastupuje do auta?

Souvisi to nejak se spoutanyma rukama? Je to skoro v kazde detektivce.

Nejlepší odpověď
paul1

Aby se hlavou nebouchli o rám dveří.

Další odpovědi
Mravenec

Dalo se mi to do diskuze, takže abyste si doplnění povšimli, přidávám i sem.

Doplnění k Pepovi, je to nejen pro bezpečnost pašíka, ale i pro bezpečnost zakročujících policistů, kdy zkušení drbani ve snaze uškodit policistům si sami sobě z posledních sil způsobí újmu na zdraví, aby následně vypověděli, že šlo o nepřiměřený zákrok. – Osoba omezená na osobní svobodě je totiž pod zodpovědností policistů a cokoliv se ji v tomto stavu stane, jde za policisty.

Ještě technická – nejedná se pouze o zatčené osoby, zpravidla a nejčastěji se jedná o osoby zadržené/zajištěné. Souhrnně se jedná o osoby omezené na osobní svobodě.

Drap

Pouze z důvodů bezpečnosti zatčeného. Nic jiného v tom neni.

Filip84

I. Ve filmech jsou chyby, a největší chyby jsou ve filmech o právu a policii. Logicky, protože o tom režisér, herci, ani nikdo jiný od filmu, nic moc neví, protože právnická mluva je pro ně velmi těžce zapamatovatelná, a protože policejní slang není, mimo okruh policie, až tak známý – a je to dobře, závadové osoby opravdu nemají vědět, o čem se bengo baví.

Prakticky v každém filmu / seriálu, kde vystupuje policie, jsou uniformologické chyby. Třeba v Dobrodružství kriminalistiky, Střela (S01E05) mají policisté na čepicích Sillitoe Tartan, ačkoli Chief Constable Sir Percy Joseph Sillitoe zavedl Sillitoe Tartan, pouze ve svém skotském policejním sboru, v srpnu 1932, a mimo Skotsko byl Sillitoe Tartan poprvé rozšířen až v roce 1974.

Naprosto běžně mají filmoví policisté zcela nelogicky poskládán služební pás. Existují, řekněme, tři hlavní usance, jak nosit zbraň, obušek, pouta, vysílačku a pepřový sprej na služebním pásu: americký, britský a německý. U nás je nejobvyklejší model německý (obušek na opačné straně ke zbrani, „tasený“ přes tělo, jako meč, pepřový sprej před zbraní u silné ruky, vysílačka za, nebo před, obuškem, atp.), není až ani tak podstatné, jaký model si filmový policista vybere, podstatné je, že on to má naskládáno tak, že zjevně vůbec nechápe, co a proč tam nosí. Přitom si stačí najít pár fotek policajtů a spáchat to – zhruba – podle toho. 🙂

To samé se týká základních policejních hmatů, chvatů atp. Na rovinu, řadový policista musí mít maturitu, což má i Rokio, že, pak musí udělat nějaké kliky a shyby, uběhnout pár metrů, nesmí být slepý a hluchý, musí z kvéru trefit figurínu na pět metrů, a pak se musí naučit opravdu základní dovednosti s obuškem, pouty, pepřovým sprejem a pár hmatů a chvatů. Jo, že to v reálu nefunguje, jako když je to učil instruktor, to zjistí až časem. V každém případě, není to nutně nějaký „rambo“, a ani nemusí vypadat, jako reservní Arnold. Konec konců, spousta policistů ani „do ulice“ reálně nechodí, ať už proto, že jsou „funkcionáři“, nebo proto, protože by tam byli do počtu, ale zase udělají dobře papíry (baby, většinou 🙂 ). Spousta policistů ve službě nikdy nevystřelilo, a další spousta maximálně varovný, například.

Prostě: na filmu nemůžeš stavět nic, to má od reality hodně daleko.

II. Souvisí to obecně s taktikou zadržení někoho: neexistuje nějaký jednotný usus.

Na rovinu, i v obecenstvu možů sedět voli, takže ano, i mezi policajtama jsou opicajti, co by ne, pprap. Jenda Pendrek a stržm. Guma Tělísko. Ale většina policajtů, byť mají třeba taky „svoje“, je nějak soudná, takže, když už někoho zajistí, že mu dají pouta a ruce za záda a „strkají hlavu“ do auta, tak je k tomu dobrý důvod.

Tak 90% zajištěných jsou smaženky, protože smaženky dealují, aby měly na piko. To jsou lidi, co si neumí ani uvařit a umýt ruce, plus potřebují každý den to piko, takže, finančně jsou docela nároční, ale nic neumí a nic nedělají. Tak si dej jedna a jedna dohromady. Dalších 8% jsou alpy, co mají „blbou opici“. No a ten zbytek jsou relativně normální lidi: co dostali trest odnětí svobody, co já vím, za neplacení alimentů (z blbosti, prostě), nebo něco podobného a podobně „závažného“, no a nenastoupili výkon trestu. Třeba.

Podle toho zakročující policista volí: jestli přiloží pouta vůbec, a když přiloží pouta, jestli dá ruce dopředu, nebo dozadu. I ten, co je eskortován bez pout, nebo s pouty ve předu, bude eskortován stejně jako ten, co vyváděl – na to je přesně daný postup ZP PP, ten se musí dodržet. Ale probíhá to více vklidu.

Na zajištění je taktický postup: pod namířenou zbraní policista vyzve závadovou osobu, aby dala ruce za hlavu, pak k ní přistoupí druhý policista, prošacuje jí a odebere jí zbraně (= cokoli, čím lze učinit útok vůči tělu důraznější, takže i např. tužku), pak si osoba, maje stále ruce za hlavou, klekne, pak lehne, natáhne ruce od těla, policista s namířenou zbraní se přesune proti její hlavě, aby jí viděl do obličeje, druhý policista přistoupí ze strany slabé nohy, klekne na nohy, uchopí silnou ruku, přiloží pouto, přitáhne slabou ruku, nasadí druhé pouto, policista jistící zajistí zbraň a uschová do pouzdra na opasku, každý z členů hlídky přistoupí k jedné ruce, zajištěného zvednou, za ruce, ze země, ruku chytne, každý jednu, do páky, zajištěného předkloní do cca úhlu 90°, a jeden z nich tlačí rukou na hlavu zajištěného, a takto ho dovedou k SDP a, držíce stále jeho hlavu, naloží do SDP. Ale to je extrém, jo, to se budeme bavit, když budou zajišťovat „Kájínka“ na útěku, nebo tak něco. Běžně ho přivede k SDP a jenom má ruku nad jeho hlavou a třeba řekne „pozor na hlavu“, no a jistí to rukou, aby se zajištěný opravdu neuhodil.

Protože, za prvé, policajti obecně nejsou nějaké sadistické bestie. Za druhé, jak pregnantně poznamenal Mravenec, odpovídají za zajištěného, proto, jestliže se zajištěný jebne do hlavy, jde to po veliteli hlídky, která zajišťovala. Za třetí, potřebuješ ho zajistit za nějakým účelem, ne, aby ho rychlá vezla na operaci mozku.

Takže, film je možná hezká věc, ale od reality poněkud vzdálená. 🙂

FandaLanda

Nevím, jsou to šmejdi. Mají se chovat slušně k slušným lidem a poznat, kde se děje bezpráví, kdo zrádce je a kdo tě otráví.

Darcy

  1. opravdu jde o bezpečnost zatýkaného
  2. když máš pred sebou někoho, kdo Ti záměrně temenem přerazí nos, zistíš jak efektivní je mít na jeho hlavě ruku a spíš reagovat,
  3. všimni si rozložení rukou, jednu ma na jeho rukách v poutech a druhou na temeni nebo vrchu hlavy.. je to ideální na obranné chmaty a hmaty, protože hodně lidí má tendenci ucuknout a skusit útěk právě na poslední chvíli při nastupování do vozidla, jakkoli nepravděpodobne to zní.

cappuccino

Diky za odpovedi.

Mravenec

Doplnění k Pepovi, je to nejen pro bezpečnost pašíka, ale i pro bezpečnost zakročujících policistů, kdy zkušení drbani ve snaze uškodit policistům si sami sobě z posledních sil způsobí újmu na zdraví, aby následně vypověděli, že šlo o nepřiměřený zákrok. – Osoba omezená na osobní svobodě je totiž pod zodpovědností policistů a cokoliv se ji v tomto stavu stane, jde za policisty.