Funna

Proč neustále perzekvují jen kuřáky?

Dnes pořád ve zprávách slyším, že Svaz zdravotních pojišťoven chce navrhnout zvýšení daně pro kuřáky…takže zakázali kouřit v restauracích, zastávkách, nádražích atd.(veřejná místa chápu, ale proč by nemohl být kuřácký vagón, jak to bylo dřív, nikdo tam nekuřáky nenutí chodit), zase zvednou daň na tabák (už teď je to až 80 % z ceny) a teď tohle!… alkohol, obezita, stres jsou na tom úplně stejně coby spouštěče nemocí, ale daň jen pro kuřáky… proč??? … proč se raději tvrdě nepotírá alkohol (celková daň „jen“ okolo 50%), který je podle mne mnohem horší, protože jsem nikdy neviděla agrasivního kuřáka tabáku, nebo že by způsobil kvůli kouření dopravní nehodu, zato agresivních ochlastů a opilých řidičů je více než dost, takže chlastat se může dosyta veřejně, hospodách, ale kouřit ne… čekám, kdy mi zakážou dýchat…

PS: mimo jiné by mne zajímalo, jak by to chtěli kontrolovat, myslím, že by se celý národ stal „papírově“ nekuřácký…

PPS: pokud někteří nepochopili moji otázku, tak se ptám: PROČ JE VĚTŠÍ DISKRIMINACE KUŘÁKŮ NEŽ JINÝCH VÍCE OBTĚŽUJÍCÍCH SKUPIN?

Nejlepší odpověď
Edison

Protože máme pokřivenou společnost. Stejně tak lze otázku položit tak, proč teda kouření tabáku nepozstavit zcela mimo zákon, když je to tak strašně škodlivé a s léčením souvisejících chorob jsou tak vysoké náklady, že? No proč? Přeci proto, že z tabákového průmyslu tečou obrovský prachy, včetně daní!! Zkrátka.. pokrytectví jak prasce.

Další odpovědi
elkon

Protože jsou bezohlední a kouří všude. A nenapadne je, že to druhým vadí, nebo možná napadne, ale je jim to jedno. A to, že někdo kouří, se snadno zjistí z rozboru krve. Takže zjistit kuřáka není problém. Když si někdo chce ničit zdraví, tak ať to taky platí. Já nemám zájem na to přispívat z daní.

Ametyst

Protože nám salámovou metodou ukrajují ze svobody. Kuřáci chodí do práce. platí daně jako všichni ostatní a kouři za svoje. Vlády si zkratka vytipovaly viníky, ony je nehledaji: kdyby je našly, dotkly by se Velkého byznysu a globalizatorů, a to by je přišlo draho. Kuřák se nemůže bránit, a veřejné mínění je navíc poštváno proti němu. Všimli jste si v televizi, kolik vina a piva se vypije za večer v nekurackych domácnostech?:-)

Kepler

Taky to nechápu. Za největší blbost považuju zákaz kouření ve všech hospodách, podobně jako zrušení kuřáckých vagónů. Takže se kouří před hospodou a to zas nadávají jiní lidé, nebo tajně ve vagónovém WC (kolikrát je kumšt se tam dostat). Jako by nebylo možné vyhradit kuřácké hospody. Čemu to slouží?

dubraro

Zdaleka ne jen kuřáky. Také třeba obézní lidi, cestující v automobilech, heterosexuální muže, seniory, živnostníky atd.

Pepa25

Každý si samozřejmě může ničit zdraví podle chuti, ale zdravotní pojišťovny a potažmo stát se snaží minimalizovat náklady na zdravotní péči. V rámci aktuálního návrhu se mají zvýšit i daně na alkohol.
Kouření má jednu velkou nevýhodu: nejde jen tak přestat, většina kuřáků jsou tedy silní závisláci, takže je mi jich samozřejmě líto, ale to není důvod pro rezignaci na výše uvedenou zdravotní politiku.

Mc Merkurion

… nechápu, jak někdo může věřit, že na kuřáky doplácí… sakra, kdyby to bylo pro stát tak prodělečný, jak všichni tvrděj, tak prostě nebude povolenej prodej >>> jenže stát na tom má pořádnej balík, ale aby se neřeklo, tak holt musí tvrdit, že to nezdravý … nebejt chlastu a cigár, tak nemáme na důchody a vy furt ze zdravím, dyť se všude tvrdí, že kuřáci umíraj dřív, tak na tom stát vydělá dvakrát: na daních a ušetří na důchodech…

JájsemRaibek

Jen bych chtěl tak trochu připomenout těm, kteří „nadávají“, že nechtějí hradit za kuřáky jejich léčbu a proto souhlasí s jejich omezováním, že léčbu platí za alkoholiky, narkomany a mnohé další, které však nikdo neomezuje.
Tím neomezováním mám na mysli to, že alkohol se vesele pije a prodává, drogy v množství malém je de fakto povoleno a vůbec dealer je postihován, ale konzument ne. Platí se ze všech daní protialkoholní léčebny, psychiatrie, kde jsou zase umisťováni drogově závislí, ale i alkoholici.
A pokud by se mi chtělo, ale nechce, tak bych mohl vyhledat nemoci z čaje, kávy (kofein, tein), drog, alkoholu, ale tedy i z nikotinu abych byl objektivní. Myslím, že to vyjde nastejno. No a jak tu už někdo psal obezita a mnohé další.

Dochy

Souhlasím s tím, že pokud to chtějí provést zdravotní pojišťovny, není to fér. Příště začnou pokutovat obézní (i ty co se obézními stali po nevhodně zvolených jiných lécích, nebo třeba i vhodně zvolených, pokud lepší cesta v dané době nebyla), lidi s rakovinou prostaty, a nakonec i ty co onemocní chřipkou…

Ale jedna poznámka k dotazu:
" protože jsem nikdy neviděla agrasivního kuřáka tabáku" – vážně? A zkusilas některému z nich připomenout, že špaček nepatří na chodník? Že kouřit na nádraží se nesmí?

Kelt

Ano, pokud bereš naši republiku, tak to vypadá, jako bychom byli zaujatí vůči kuřákům. A jak je to v jiných zemích? Je to obdobné? Myslím stejně velké daně, stejná úmrtnost a jiné. Je to u nás stejné jako v jiných zemích, nebo je to v něčem jiné?

anonym

To není perzekuce kuřáků, to je perzekuce namířená především proti kouření, které je snaha omezit a tabákovým společnostem, které je snaha přivést k bankrotu (což je v obou případech jistě rozumné). Kuřáci jsou jenom rukojmí.

Funna

dochy – to je ale blbý argument…nevrlý kuřák se bude chovat stejně jako nevrlý kuřák…když je někdo blbec, nemá to z kouření, ale z povahy…řekl jsi někdy nekuřákovi, aby zvedl ten papír co hodil na zem??…po mě třeba vajgl na zemi nenajdeš nikdy…a to ani ve městě, ani v přírodě…je to o vychování, ne o kouření…

Dochy

Ale s agresivitou jsi začla Ty. Já nejsem nějaký extrémní příznivec alkoholu, ale tak nějaké zkušenosti mám. A nevím o tom, že bych já, nebo někdo z mé skupiny byl agresivní. A ujišťuji Tě, že jsem se nikdy nepropil k „oknu“. Že by i chování pod vlivem bylo trochu o povaze a o výchově?

Funna

s tím, cos napsal souhlasím a také nejsem abstinent, ale nikdy jsem nečetla: způsobil nehodu pod vlivem nikotinu, nebo si nemyslím, že střízlivý kuřák se bude rvát se zachranářem, který ho bude chtít ošetřit když sebou někde v flákne a že je takových příkladů s opilci víc než dost…

Edison

Zde je problém v tom, že v případě koření se jen těžko někdo prokoří do stav, že neví, co dělá. U alkoholu tomu tak bývá nesrovnatelně častěji, tudíž i riziko nepřístojného chování pod vlivem alkoholu je mnohonásobně vyšší, než pod vlivem tabáku. Což lze krásně dokladovat třeba porovnáním nehodovostli pod vlivem alkoholu a tabáku. A to si myslím, že toho tabáku je za volantem nesrovnatelně více, než alkoholu.

Funna

elkone – a proč ti nevadí platit na jiné?..a už to tady bylo, ty na nás neplatíš…to my na tebe…

elkon

To vysvětli, nemá to hlavu ani patu.

Funna

když už to chceš přepočítávat já tobě, ty mě, což je blbot, tak dobrá – protože když ty si způsobíš nemoc, tak já platím tvoje léčení celé, ty mé lečení jen částečně, protože já už ho mám částečně zaplacené daněmi…a řeči o tom, že my si ho přivodíme rychlej nejsou důkazy…když se budeš trochu zajímat komplexně o to, co je škodlivé a co ne, zjistíš, že se názory každou chvíli mění..a příklad ze života..kamarádka sportovkyně, nekouřila a dostala něco podobného jako Kronovu nemoc a víš co jí řekl doktor specialista?…žijete moc zdravě, měla byste začít kouřit pár cigaret denně, aby se to upravilo…

Funna

když už to chceš přepočítávat já tobě, ty mě, což je blbot, tak dobrá – protože když ty si způsobíš nemoc, tak já platím tvoje léčení celé, ty mé lečení jen částečně, protože já už ho mám částečně zaplacené daněmi…a řeči o tom, že my si ho přivodíme rychlej nejsou důkazy…když se budeš trochu zajímat komplexně o to, co je škodlivé a co ne, zjistíš, že se názory každou chvíli mění..a příklad ze života..kamarádka sportovkyně, nekouřila a dostala něco podobného jako Kronovu nemoc a víš co jí řekl doktor specialista?…žijete moc zdravě, měla byste začít kouřit pár cigaret denně, aby se to upravilo…

Pepa25

Stokrát omílaná a skokrát vyvrácená nepravda o tom, jak na nás kuřáci platí, jak na tom stojí rozpočet atd. Proč to někoho pořád baví?

Funna

a proč tebe neustále baví omílat tvoji lež…platíme daně stejně jako všichni nekuřáci + daň z cigaret…ten kdo jí nezdravě nic neplatí, ten kdo se stresuje nic neplatí, ten kdo má jakoukoliv jinou chorobu, než vyvolanou kouření (mimo jiné, kdo dokáže, že by třeba infarkt nedostal, i když by nekouřil…znám lidi, co žli zdravě a stejně umřeli na nemoc srdce) tak ten taky nic navíc neplatí…tak co na tom pořád nechápeš?…

Pepa25

V ČR většina 3/4 nekuřáků doplácí na menšinu 1/4 kuřáků desítky miliard ročně přes zvýšené náklady zdravotnictví https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/104271220­43-mych-poslednich-150-000-cigaret/31229434­019/6791-koureni-v-souvislostech/

Funna

prosím než začneš papouškovat nějaké bláboly začni používat hlavu…nikdo nezkoumá z čeho kdo má jakou nemoc, naše zdravotnictví je v tomto nekompromisní – dostal rakovinu plic a kouřil = to má určitě z toho…dostal rakovinu plic a nekouřil= no smůla, potvrzuje vyjímku – to je jeich stanovisko a je to stenjné u všech nemocí – a ad odkaz za prvé je z roku 2013 takže trochu zastaralý, ale to není důležité, podstatné je, že se společnost NĚJAKOU ČÁST DOPLÁCÍ na nemoci „z kouření“, (což nikdo nepotvrdil, že to je jen z cigaret), ale u ostatních nemocí, které si lidé způsobí např. obezitou společnost PLATÍ CELOU NEMOC, protože daň za válení se u televize a cpaním se mastných jídel neexistuje…

Funna

dubraro…vážně, můžeš mi uvést příklad státní diskriminaci třeba obézních?

Funna

edisone…to co jsi napsal samozřejmě vím, ale ptám se, proč jen kuřáky, proč ne jiné rizikové skupiny…

elkon

Jiné rizikové skupiny ničí sami sebe, ale kuřáci otravují své okolí.

Edison

To, že kouří všude bys musel dokázat. A to nejde, protože to není pravda. Naopak, kuřáci jsou většinou velmi ohleduplní a jsou si většinou dobře vědomi svého zlozvyku. Naproti tomu Ty a tobě podobní se svým antismoke fašismem otravujete všechny. Nebýt vás, existovaly by kuřáceké restaurace, nebo pivnice, nebo… říkej si tomu jak chceš.. Každý by si mohl vybrat. To, co je nastoleno teď není nic jiného než počátek fašismu. Co zakážete příště, co?

elkon

Že jsou kuřáci ohleduplní, to je fakt “dobrej fór“.

Funna

je vidět, že jsi zaujatý…je jedno, jestli někdo kouří, nebo ne, když je někdo blbec, je to kuřák i nekuřák…ale ty se zřejmě zaměřuješ jen na chyby kuřáků a víc si jich všímáš a hážeš všechny do jednoho pytrle – takže neohleduplný jsi tady ty!!!

Dochy

Hela, já chápu, že ne všichni kuřáci jsou prasata. Ale co uvidím pokud se na ulici mrknu pod nohy? Sáčky od brambůrek? Balící papíry z květinářství? Ne. Špačky. A pár žvejkaček. Ale špačků víc.

Funna

nevím, kde žiješ,a jak pozorně se díváš, ale já na zemi kolem sebe vidím všechno to, co jsi vyjmenoval, taky tunu žvíkaček, kelímky od jogurtu, prázdné petky atd (díváš se kolem sebe třeba do příkop u cesty a to nemluvím o tom, co najdeš v lese, nad tím zůstává rozum stát) a samozřejmě i ty špačky…ale z toho opět plyne, že je to o člověku a ne o jen kuřákovi…jak jsem psala výše – po mě vajgla na zemi neuvidíš, když není v nlízkosti koš, aspoň ho zahrabu…

Dochy

Tak pohybuju se většinou v Praze a okolí. Nikoli v Chánově. Tady se po zemi jiné odpadky než špačci téměř neválí… Občas ještě psí VyVíteCo… Tak jako jo… když člověk hledá, tak někde pod křovím a za lavičkama se i jinej bordel najít dá. Ale špačci se válej i na jinak uklizené ulici ☹

Mc Merkurion

… jo, ale jakmile pražáci vyrazej na chalupu, vše letí z okýnka rovnou do škarpy, jakoby tam v životě neviděli odpadkovej koš …

Funna

edisone, uděluju palec za tvou odpověď 🙂

Mc Merkurion

…taky bych mu ho už dávno dal,kdyby neměl vyďobáno …

Funna

ale já myslím za odpověď v diskuzi…pomyslný palec…