mosoj

Proč není možné vidět do budoucnosti?

Ať se podíváme kamkoliv, vždy vidíme minulost. Co je toho příčinou?

Nejlepší odpověď
annas

"Pro toho, kdo věří ve fyziku, je oddělení minulosti, přítomnosti a budoucnosti pouhou iluzí.“ Albert Einstein

Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-budoucnosti/

Nejsem fyzik, ale myslím si, že vše souvisí s relativitou a s tím, že čas neexistuje. Jde o pojmy.

Všechno je právě teď. Přece dnes je dnes, včera bylo dnes, zítra bude dnes atd. Takže všechno prožíváme „dnes“,. tedy v přítomnosti.

Budoucnost tedy začíná v minulosti. Napadly mně vynálezy renesančního člověka L. da Vinciho, třeba jeho princip padáku, odstředivky. Jde tedy o minulou budoucnost.

Platí to i pro umění a literaturu. Protože to, co mnozí nabízejí, často není nic nového, už to někdy bylo, nerealizovalo se, nevyužilo, zapomnělo se to atd.

Takže to vše začalo v minulosti, ale pro budoucnost. Realizuje se v přítomností, která je realizací minulé budoucností..

Takto to může být i s vesmírem. Ten existuje od minulosti, některé poznatky se neuskutečnily, jiné se rozšířily, takže už tehdy se v minulost ivytvořila budoucnost. Její poznatky se v přítomnosti rozšiřují či upřesňuje., nachází se něco nového.

Budoucnost is můžeme jen představovat , vytvářet iluze., ale žijeme v přítomnosti, čerpáme z minulosti.

Takže co můžeme udělat, co můžeme poznat je právě dnes. – včera a zítra bylo a je dnes.. Takže Carpe diem – jak tvridl Horatius. Užívej dne!

Platí běžně pro lidi, ale platí i pro vědu, výzkumy, pro víru, nemyslím jen boha.

Další odpovědi
aliendrone

Omezení dané konečnou rychlostí světla. Kdybys stál dejme tomu na Slunci, tak informace o tobě se na Zemi dostane za cca 7,5 minuty. Ergo kdybys tam začal tancovat kozáčka, tak na Zemi to zjistíme až „po vystoupení“. Nebo kdyby Slunce zčista jasna zhaslo, tak bychom to taktéž zjistili až cca 7,5min s křížkem po funuse.

Na čím vzdálenější objekt hledíš, tak tím více hledíš do minulosti. Nejdále lze „dohlédnout“ až do doby asi 400 000 let po Velkém třesku (reliktní záření), kdy začala tzv. „éra záření“. To znamená, že vesmír natolik zchladl (a začaly se tvořit atomy), že EMG záření se mohlo volně pohybovat, do té doby byl vesmír tak horký, že existoval ve stavu plazmy, ve které se světlo (a ostatní EMG záření) nemůže šířit, protože to v plazmě NEJDE. (vyzářené fotony jsou plazmou ihned pohlcovány)

Až se vylepší naše technologie a budeme schopni rozumně užitným způsobem detekovat třeba „reliktní neutrina“ (zatím to zvládáme jen teoreticky), uvidíme mnohem dál do minulosti (k Velkému třesku), a to přibližně do stavu 1s po něm. ;) :)

No a do budoucnosti vidět z téhož důvodu nejde, protože vzdálenost (její absolutní hodnota) je vždy kladná. 2 body v prostoru mohou být na stejném místě (tedy být totožné), blíže si být už nemohou. Pokud by to šlo, viděli bychom i do budoucnosti. ;)

Tady nám teorie relativity dává celkem zajímavé podněty k zamyšlení ohledně relativity současnosti, ale to už je trochu jiná káva. :)

hapiky

Vidíme jen současnost. Kdybychom viděli budoucnost, nastala by absurdita, paradoxy atd.
Kdyby jsi měl tu možnost vidět do budoucna jak např.dlouze a bolestivě umíráš na nějakou nemoc, co by jsi asi udělal? Skončil bys s tím dřív, než by k tomu došlo. Tak by vznikl paradox a ten se stát nesmí.
Stejně je to s minulostí. Něco změnit v minulosti by byl rovněž paradox.
Lidé nejsou zodpovědní, proto to nejde.
Už z hlediska logiky, přece nemůžeš vidět něco, co ještě neexistuje(to je ovšem jen současná lidská filosofie).

relux

Teoreticky, do blizke budoucnosti videt jde (jde videt i do daleke budoucnosti-vyzaduje se vetsi usili). Zalezi na cloveku, ktery ma nejakou myslenku/vizi, kterou postupne naplnuje. A aby ti to neznelo prilis moc teoreticky jako relativita, vesmir a dalsi teorie, ktere maji pro tuto otazku (podle me) nulovou hodnotu, tak to vysvetlim takto: predstav si, ze premyslis nad tim, jak jdes vymenit vodu v misce psovi a pak to udelas (blizka budoucnost). Naplnis tim vizi, kterou sis predstavoval. Druhy priklad muze byt studium na vysoke skole. Predstavis si, jak jsi na promocich, v talaru a drzis diplom a ono se to stane (daleka budoucnost). Vsechno je v tve hlave, zalezi na tom, jak si myslenky a vize usporadas. Doporucuju se podivat na film (nebo precist knihu) s nazvem Tajemstvi od Rhondy Barnes

anonym

to záleží na tom čím se díváš. Pokud hledíš dalekohledem a sleduješ nějaké viditelné spektrum, tak pochopitelně vidíš minulost protože světlo má nějakou omezenou rychlost šíření se v prostoru, platí to i pokud detekuješ gravitační vlny. Pokud se však rozhodneš vidět jinak, například pokud se rozhodneš budoucnost s vysokou přesností predikovat na základě všech možností a známých veličin, pak do ní vlastně také můžeš vidět. Je to náročný úkol a určitě ne tak triviální jako predikovat jaké číslo od 1 do 6 padne na letící kostce ale možnosti predikce jsou čistě teoreticky neomzené, takže kdo ví… jednou touto metodou třeba do budoucnosti uvidíme. Už dnes jsme schopni s vysokou pravděpodobností predikovat vývoj třeba v následující milisekundě, a i to je už pohled do budoucnosti 🙂 se zdokonalováním predikčních metod operujících na kvantové úrovni fyziky se bude vzdalovat ten moment v budoucnosti, do kterého budeme schopni touto cestou nahlížet.

Drap

Doposud k tomu nemáme technologie.

hapiky

Jediný dosažitelný cíl je samotné cestování v čase do budoucnosti. Nejde totiž vůbec o to, vidět do budoucnosti, ale ocitnout se v budoucnosti. To už je něco jiného. Vrátit se zpět – do naší doby by už ale nešlo(právě z důvodu onoho paradoxu).

Ametyst

Krásný je seriál Timeless, kdy se člověk snaží zvrátit nějakou zásadní historickou událost, aby tvrdě neovlivnila budoucnost.