Boy 13

Proč není čas ve Francii a Španělsku stejný jako v Británii?

Nechápu, proč má Španělsko a Francie zaveden středoevropský čas, když leží zeměpisně Británie pod Francií a Španělsko dokonce více na západ než Británie, tam musí vycházet Slunce v Británii a Francie téměř stejně, ne? A ve Španělsku dokonce ještě dýl.

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Protože to tak stanovily nevyšší orágny těchto zemí, i když Španělsko a Francie patří do jiného časového pásma.

"Světový čas, také univerzální čas, zkratkou UT (z anglického názvu Universal Time) je systém určení času založený na rotaci Země. Je moderním nástupcem staršího systému GMT, který za základ bral střední sluneční čas v anglické Greenwichi.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sv%C4%9Btov%C3%BD_%C4­%8Das

Existují časová pásma

Časová pásma zemí, časová pásma států
Pokud hledáte konkrétní stát, zkuste jeho název (nebo kořen) hledat pomocí CTRL+F – vyhledávání textu na stránce. První sloupec značí rozdíl od UTC. Náš středoevropský čas je od UTC posunut o jednu hodinu dopředu (+1). Takže pokud například hledáte Kambodžu, najdete ji s pásmem UTC+7, což znamená, že je o 6 hodin vepředu oproti našemu času (a o 7 oproti UCT času). "

Více v odkazu
http://www.epreh­ledy.cz/sveto­vy_cas.php

UTC je zkratka anglického výrazu Coordinated Universal Time, koordinovaný světový čas. Ostatní časová pásma jsou určena jako časové odchylky od UTC. Je nástupcem GMT, který udával čas platný v časovém pásmu základního poledníku. UTC je založen na atomových hodinách".

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Casov%C3%A9_p%­C3%A1smo#UTC-12_Y

"Středoevropský čas
Středoevropský čas (SEČ), anglicky Central European Time (CET), je střední sluneční čas středoevropského poledníku (15 stupňů východně od Greenwiche).

Velká Británie má čas UTC + 0
SEČ = UTC + 1 hod.

SEČ platí ve většině evropských států. V jarním a letním období je ve většině států Evropy zaváděn středoevropský letní čas (SELČ).

1. V letech 1968 a 1971 byl středoevropský čas pokusně zaveden také ve Velké Británii, ale opět zrušen.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/St%C5%99edo­evropsk%C3%BD_%C4­%8Das

https://norek­.blog.idnes.cz/blog­.aspx?c=238367

Omlouvám se. Zapomněla jsem ještě na Španělsko a Francii

2. Španělsko
"Platí zde časové pásmo UTC+1 s úpravou pro Kanárské ostrovy, kde je zaveden čas UTC 0. Na celém území se pravidelně aplikuje sezónní změna času.

Podle královského dekretu 2781 z roku 1976 je zákonný čas ve Španělsku definován ve vztahu k UTC a v souladu s článkem 149 španělské ústavy z roku 1978 je určení oficiálního času v kompetenci státu. Zákonný čas je stanoven od roku 1940 na UTC+1, přičemž na Kanárských ostrovech je čas oproti němu hodinu posunu."
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Casov%C3%A1_p%­C3%A1sma_ve_%C5%A0pan%C4­%9Blsku

3. Jak se ve Francii vyvíjel čas, si přečtěte v odkazu.
https://fr.wi­kipedia.org/wi­ki/Heure_en_Fran­ce

Další odpovědi
aliendrone

Opravdu krásná a vyčerpávající odpověď annas… na NĚCO JINÉHO. ;) :D :D

xxxxxxx

Je to z vícero důvodů, přičemž nejzávažnější je praktický – kontinentální styk je mnohem četnější, než ten přes doverskou úžinu. Je výhodné si neměnit čas pokaždé, když se kousek posuneš. Mizí takové ty trapasy, jako když voláš do LA a pak trapně koktáš – pardon, nedošlo mi, že u vás je 3 ráno nebo „Kde sakra jste, čekám tady s kamionem už skoro hodinu!?“ nebo ještě lépe – „KUA!! Před půl hodinou mi ujel trajekt a já myslel, že mám půl hodiny čas!!“ apod. A to nemluví o bordelu např. v jízdních řádech – přepočítávat doby odjezdů/příjezdů na vlastní čas… Je opravdu HODNĚ důvodů k jednotnému času.

Frantíci by klidně MOHLI používat UTC, ale když se vedly hádky o světový čas/systém souřadnic (kudy povede nultý poledník), tak nakonec vyhráli Britové, nikoliv Paříž a už jen z toho důvodu se přiklonili Frantíci k SEČ. Pochopitelně praktické důvody (nesrovnatelně mohutnější/výz­namnější kontakt s Německem) byly rozhodující, ale i taková řevnivost Británie-Francie přispěla svojí troškou do mlýna. No a Španělsko se přiklonilo k CET/SEČ také z ryze praktických důvodů. To je celé. :)

Jita007

Ve Španělsku zavedli středoevropský čas v roce 1939 v rámci solidarity s Hitlerovským Německem. Francie se původně měla vrátit po válce ke světovému času, ale nakonec byl článek o změně ze zákona vypuštěn a zůstalo to tak jako za války.