Kroupič

Je něco co má Praha jako jediná na světě?

Nemyslím věci typu pražský hrad a orloj.

Napadá mne křižíkova fontána, víte někdo o něčem?

Nejlepší odpověď
annas

Poradil Google Ale i orloj má něco jedinečného, co není nikde jinde na světě.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas.
http://www.ku­dyznudy.cz/Ak­tivity-a-akce/Aktivity/Praz­sky-orloj.aspx

Česká Mensa má jako jediná na světě vlastní gymnázium.

http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/udalosti/ces­ka-mensa-ma-jako-jedina-na-svete-vlastni-gymnazium

Grand Café Orient: Jediná kubistická kavárna na světě
http://fresh.i­prima.cz/maga­zin/grand-cafe-orient-jedina-kubisticka-kavarna-na-svete

Určitě by se našlo něco dalšího.

Další odpovědi
quentos

jediný dochovaný systém potrubní pošty na světě http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pra%C5%BEs­k%C3%A1_potrub­n%C3%AD_po%C5%A1ta

marci1

Pražáky. 🙂

Nazdar Bazar

Je nejúspěšnější v chovu koně Převalského.
Má největší metronom na světě na Letné.

magorvkleci

Já tedy myslím, že ten orloj je mnohem vzácnější (a nakonec asi opravdu světově jedinečný) než Křižíkova fontána, kterých jsou po světě stovky nebo tisíce. O Pražském hradu se taky tvrdí, že je největší v Evropě (jak se to měří a odkud kam?). Závist prý taky byla ve své době největší město v Evropě.

Tak jestli tyhle ne, tak nadhodím z těch tradičních blbůstek Langweilův papírovej model. A tramvajovou síť. A toho koně na Vítkově. A ty teploměry v Klementinu. A s prominutím i chudáka Strahovskej stadión.

ke4n

takové fontány jsou leckde, třeba Las Vegas (Bellagio)
Doplňuji:
a cikáni jsou také leckde to je opravdu hloupá odpověď :P

Hamon

Nechápu rozdíl mezi orlojem a fontánou (v tomto kontextu), takže nedokážu odpovědět.

huxa

Nevím to přesně, ale minimálně se do ní sjíždí stovky tisíc turistů kvůli tomu, že je to hlavní město a přesto je zde hodně historických památek (dobře zachovaných).

xxx3

Karlův most, Blanku a levný pivo

agentpv

Zemana a Babiše ?

balet

Ona i Zlatá ulička je jedinečná, tedy ne podoba jako dnes, ale ta před válkou, to bylo unikum v Evropě. A pak drahé taxíky, ale to radši nepočítat mezi dobrá pozitiva: ).

gobls

Chtěl jsem napsat endemit JEŘÁB DUBOLISTÝ, ale ten byl studií v roce 2013 zpochybněn jako identický s jeřábem Mougeotovým, takže asi už nic.
Jinak blbý lidi jsou všude, rozkrádání peněz taky, nesmyslný drahý megatunely, a i likvidace kulturních památek ve prospěch soukromého zisku nebo přírodních památek ve prospěch dálnice není ojedinělá. Možná i plastový kartičky by se našly jinde dražší.
Největší laser se díky nesmyslně nastaveným eurodotacím šoupne do středočeský díry, ale beztak tyhlety stavby a hlavně ty vědeckovýzkumný jsou na vrcholu jen krátkodobě než je překoná další, tak to bude se vším „největším“.
Obavám se, že pokud má být něco „nej“, tak to budou jen nějaké nezáviděníhodné statistické údaje jako například spotřeba chlastu.

Kroupič

No spíš jsem myslel něco co není známé jako na prvním místu.
Když jedete do Prahy, tak první co vás napadne, jest
Orloj, Pražský hrad, Karlův most.
Já myslel něco takového, co je svým způsobem známé ale nenapadne vás to jako hlavní věc když se řekne město Praha.
Mám do prezentace uvést ,,produkt v CR,, tak jsem chtěl udělaz zájezd pro cizáky, s tím že samozřejmě jeden dva dny bude návětěva klasik. Orloj, Stáromák, Hradčany, Plavba po Vltavě, třeba Vyšehrad, nebo Pivovary (U medvíků, U Fleků) a druhá den dát návštěvu zajímavých míst v Praze, které ale člověka nanapadnou hned jako první věc. Vysvětlil jsme to trošku víc? :( Pardon za formulaci HL. Otázky

petra15

Kroupic
musis napsat, ze nema jit o architekturu…:-)

Hamon

Orloj přece není architektura, je to „hodinový“ stroj, shodou okolností umístěný ve věži. Ale je to stroj. Stejně jako Křižíkova fontána. Proto nechápu ten rozdíl.

petra15

on prece psal, ze nechce neco jako orloj…

Hamon

No právě – stroj orloj nechce, stroj fontánu ano. Pusťme to z hlavy :)