Usoman

Kde v Česku bych byl nejdál od státních hranic?

Nejlepší odpověď
Agneta

Někde uprostřed:DD

Další odpovědi
gecco

Na vrchu nedaleko od Prahy, jmenuje se Ďábel – na hranice Německa, Polska a Rakouska by to mělo být cca stejně daleko, na hranice se Slovenskem o něco dál…
49°53'25.883"N, 14°26'4.826"E

klumprt

Ve středu největší možné vepsané kružnice. Z takového bodu by to mělo být nejméně ke třem různým hraničním bodům stejně daleko.

anonym

Od kterých hranic, s Německem, Polskem, Rakouskem či Slovenskem?

Klaproth

Zřejmě by to bylo v geometrickém středu republiky, který leží u obce Číhošť – 49° 44 37,5 N a 15° 20 19,1 E.

led

gecco, ale tento údaj je o Geometrickom strede Čiech, nie Českej republiky. Nie je v tom Morava, preto je Slovensko ďalej.
Ak je otázka k Českej republike, tento geobod musíš posunúť kdesi medzi Humpolec a Kutnú Horu

gecco

Led – právěže ne…
Tazatel chce být co nejdál od jakýchkoli hranic (pokud jsem dotaz pochopil správně) a tedy ´těžiště´ ČR nepadá v úvahu – Číhošť je polským i rakouským hranicím blíž, než Ďábel…
😉
To, že je to z Ďábla na slovenské hranice dál, než na ostatní, vyplývá prostě z tvaru Česka – zatímco do ´trojúhelníka´ vepíšeš kružnici (stejnou maximální vzdálenost od stran) tak, aby se dotýkala všech tří stran, do obdélníka to nelze…
😉

klumprt

Metodika výpočtu tohoto středu je skutečně taková, že by mělo být na všechny hranice stejně daleko, to znamená, že by mělo jít o bod nejdál od hranic.
Metodika výpočtu středu u Číhošti je jiná (kromě toho, že jde o střed ČR a ne historických Čech. Co jsem o tom četl, tak číhošťský bod je vypočten tak, že mapa ČR byla rozdělena na stovky malých trojúhelníků a u každého bylo určeno jeho těžiště. Výsledek je průměr zeměpisných délek a šířek těchto těžišť.