dust8

Proč některá náboženství věří, že vejce je symbolem duše?

Nejlepší odpověď
annas

Ad ovo – od vejce. Symbol není náboženský, pochází z latiny.

„Ab ovo (česky od vejce) je latinský výraz, který znamená "od úplného počátku“. Jedná se zde o úvahu, která zpětně sleduje logický sled (kauzální řetězec) příčin a následků až po jejich úplný počátek.

Původ vysvětlení v odkazu.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ab_ovo

Znám, že vejce – je rozšířeným symbolem plodnosti; v mytologických představách mnoha kultur se objevuje kosmické vejce, ze kterého měl vzejít celý svět . Platí už od doby pohanské. pro pohany symbolem nového probouzejícího se života.

„Podle jedné legendy ve vánici umrzl ptáček a pohanská bohyně plodnosti Eostre (odsud angl. název Easter a něm. Ostern – Velikonoce) proměnila tohoto ptáčka v zajíce. Zajíček pak z věčnosti začal klást každé jako vejce jako ptáci. Proto je vajíčko symbolem plodnosti, života a také vděku. “

https://poznani-magazin.cz/zname-symboly-velikonoc-vite-kde-se-vzaly/

„Od nepaměti symbolizovalo vejce zárodečný chaos, ze kterého vznikl svět, ale také životní sílu, narození a zmrtvýchvstání, nesmrtelnost, návrat jara a díky skořápce i pocit bezpečí. Z vajíčka Lédy oplodněné Diem v podobně labutě se přece narodila krásná Helena, příčina trojské války.
V antických hrobech byly nalezeny figurky boha Dionýsa s vajíčkem v dlani, což byl symbol návratu k životu. Židé podávají pečené vejce "betzab“ při velikonoční hostině, protože jim připomíná jarní oběti v jeruzalémské svatyni.

V některých lidových tradicích je vajíčko také nositelem zlých mocí. Aby se člověk vyhnul neštěstí, nesmí je přinést do domu po západu slunce a skořápu je třeba dokonale rozdrtit a hodit slepicím, aby ji nezneužila nějaká nečistá síla." atd.

https://www.vi­ra.cz/texty/kni­hovna/kapitoly/sym­boly-velikonoc-iii

„V dávných dobách se vejce kladla k zemřelým do hrobu jako symbol přechodu z pozemského života do světa mrtvých. Vejce přestavovalo duši, která se vyprostí z tvrdé skořápky lidského těla, a volně projde do nadpozemských sfér. “

http://www.ka­vapo.cz/cs/no­vinka/velikonoc­ni-vejce-jako-symbol-zivota-a-jeho-historie/

Člověk, který žije, má duši, když je vejce začátkem života, tak se v něm objevuje duše, její zárodek. U člověka jde o přenesený význam. . Možná si tak nějak duši představoval. .

Jinak Velikonoce se slaví v západním i východním křesťanství. I v arabských zemích si našly místo křesťanské zvyky – vajíčka. Např. v muslimské Dubaji.

https://www.li­dovky.cz/cesto­vani/aktuality/be­ranek-a-barevna-vajicka-jak-se-slavi-velikonoce-v-arabskem-svete.A170411_105­048_aktuality_a­pe

Myslím si, že tento význam se už příliš neobjevuje ani v křesťanství, spíš se vejce slaví jako symbol života t obecně,. edy i jara v přírodě.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… v náboženství věří na fůru blbostí, tak proč ne zrovna na toto ???
… doporučuju podívat se na pohádky >>> dost často je duše čarodějnice ukryta v nějakém vejci …

Rokio

Mc Merkurion: To je vrchol hereze. Budu se za tebe modlit, aby jsi se po smrti dostal do nebe.

Mc Merkurion

… ne,to jsou fakta …
… je potřeba se podívat skutečnosti a pravdě do očí …
… mimochodem, do kterého ??? muslimského, židovského, křesťanského, pravoslavného, či sedmého dne ??? … už toto zavání nesouladem a nepořádkem …

Rokio

Já těm faktům ale nikdy neuvěřím, protože jsem slepě věřící náboženský fanatik.