Avatar uživatele
Bronzový

Proč některá náboženství věří, že vejce je symbolem duše?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Ad ovo - od vejce. Symbol není náboženský, pochází z latiny.

"Ab ovo (česky od vejce) je latinský výraz, který znamená "od úplného počátku". Jedná se zde o úvahu, která zpětně sleduje logický sled (kauzální řetězec) příčin a následků až po jejich úplný počátek.

Původ vysvětlení v odkazu.

https://cs.wikipedia.org/…

Znám, že vejce – je rozšířeným symbolem plodnosti; v mytologických představách mnoha kultur se objevuje kosmické vejce, ze kterého měl vzejít celý svět . Platí už od doby pohanské. pro pohany symbolem nového probouzejícího se života.

"Podle jedné legendy ve vánici umrzl ptáček a pohanská bohyně plodnosti Eostre (odsud angl. název Easter a něm. Ostern – Velikonoce) proměnila tohoto ptáčka v zajíce. Zajíček pak z věčnosti začal klást každé jako vejce jako ptáci. Proto je vajíčko symbolem plodnosti, života a také vděku. "

https://poznani-magazin.cz/…
------

"Od nepaměti symbolizovalo vejce zárodečný chaos, ze kterého vznikl svět, ale také životní sílu, narození a zmrtvýchvstání, nesmrtelnost, návrat jara a díky skořápce i pocit bezpečí. Z vajíčka Lédy oplodněné Diem v podobně labutě se přece narodila krásná Helena, příčina trojské války.
V antických hrobech byly nalezeny figurky boha Dionýsa s vajíčkem v dlani, což byl symbol návratu k životu. Židé podávají pečené vejce "betzab" při velikonoční hostině, protože jim připomíná jarní oběti v jeruzalémské svatyni.

V některých lidových tradicích je vajíčko také nositelem zlých mocí. Aby se člověk vyhnul neštěstí, nesmí je přinést do domu po západu slunce a skořápu je třeba dokonale rozdrtit a hodit slepicím, aby ji nezneužila nějaká nečistá síla." atd.

https://www.vira.cz/…

---
"V dávných dobách se vejce kladla k zemřelým do hrobu jako symbol přechodu z pozemského života do světa mrtvých. Vejce přestavovalo duši, která se vyprostí z tvrdé skořápky lidského těla, a volně projde do nadpozemských sfér. "

http://www.kavapo.cz/…

Člověk, který žije, má duši, když je vejce začátkem života, tak se v něm objevuje duše, její zárodek. U člověka jde o přenesený význam. . Možná si tak nějak duši představoval. .

Jinak Velikonoce se slaví v západním i východním křesťanství. I v arabských zemích si našly místo křesťanské zvyky - vajíčka. Např. v muslimské Dubaji.

https://www.lidovky.cz/…


Myslím si, že tento význam se už příliš neobjevuje ani v křesťanství, spíš se vejce slaví jako symbol života t obecně,. edy i jara v přírodě.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

... v náboženství věří na fůru blbostí, tak proč ne zrovna na toto ???
... doporučuju podívat se na pohádky >>> dost často je duše čarodějnice ukryta v nějakém vejci ...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Rokio

Mc Merkurion: To je vrchol hereze. Budu se za tebe modlit, aby jsi se po smrti dostal do nebe.

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... ne,to jsou fakta ...
... je potřeba se podívat skutečnosti a pravdě do očí ...
... mimochodem, do kterého ??? muslimského, židovského, křesťanského, pravoslavného, či sedmého dne ??? ... už toto zavání nesouladem a nepořádkem ...

Avatar uživatele
Stříbrný

Rokio

Já těm faktům ale nikdy neuvěřím, protože jsem slepě věřící náboženský fanatik.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 4867
Zlatý Drap 3005
Zlatý led 2144
Zlatý Kepler 1806
Zlatý marci1 1640
Zlatý ivzez 1303
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1242
Zlatý mosoj 961
Zlatý gecco 818

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.