quentos

Proč nebylo uvaleno embargo na dovoz zboží z Itálie?

Otevřu vakuovaný zeleninový salát a koukám: země původu – Itálie. Divně páchne, ač byl otevřen poprvé a datum spotřeby je daleko.

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Stejně tak nebyl zrušen ani nějak řádně omezen obchod s Čínou ani jinou zemí.

Virus se především přenáší z člověka na člověka, ale samozřejmě existuje pravděpodobnost, že se může nakazit i z nezivých předmětů. Jenže koronavirus potřebuje k přežití živou organickou buňku, jinak nepřežije déle než pár hodin. A proto je jedno jestli zboží z Číny nebo Itálie (byť je k nám o dost blíž), udává se to jako důvod, že zboží závadné není a nemůže být.

Kdyby nebyla globalizace, cestování a obchodování na globální úrovni – napříč celým světem, tak by se virus z Číny ani nerozšířil. Je to vzájemný kontakt mezi téměř všemi státy (a tím i jejími občany), tím je např. i vyšší riziko přenosu takové epidemie..
O zboží bych si starosti nedělal, když nebylo ani zakázáno jezdit do zemí, kde je epidemie už hodně rozšířená, stát to nezakázal (jen dal doporučení a varování) a třeba cestovky stále nabízí zájezdy kdekoli, např. vůbec nestáhly nebo neomezily zájezdy do Itálie, naopak stále lidi lákají na dovolenou. Takže tak. Proč si dělat starosti se zbožím, které s nejvyšší pravděpodobností nakažené není, když už je nákaza všude a lidi stejně pořád cestují, mají to dovoleno a stejně snadné jako před vypuknutím epidemie/pandemie.
A protože už je pandemie, tak to by mohli zakázat export ve všech státech a dokonce by mohli zakázat i jakýkoli vnitrozemský obchod. A to je samozřejmě nemyslitelné.

Zeleninový salát vždycky divně páchne, to proto, že je to zeleninový salát. :D

Další odpovědi
Kepler

Podle Wiky se takto Covid-19 nešíří.
„Virus je schopný se přenášet z člověka na člověka a šíří se pomocí kapének při kýchání, kašlání, případně tělesném kontaktu.“

marci1

K tomuto jevu došlo špatným skladováním (vyšší teplota). 🙂

Edison

A proč by mělo? Když si sedneš o nového auta, tak má taky takový svláštní „odér“. U věcí se tomu říká, že „smerdí novotou“. Jasně, salát je něco jinýho… A vem si, že co kultura to jiný vnímání vůní a chutí. Vcelku jde o to, jestli jsi to už někdy měl a bylo to jiný…

elkon

Není důvod, zase jeden „vyplašenej, kterej“ nesleduje zpravodajství.

Kryšpín

Asi před týdnem proběhla zpráva nemohu to dohledat, na kovu vydrží 2 hod. na umělé hmotě 6 hod. a celkově max. 14 dnů, byl tam dodatek, občané se nemusí z Číny zboží obávat poněvadž je dopravováno lodí z daleko delším časem.

mosoj

Quentos. Máš smůlu, že jsi se mně kdysi nacpal na Facebook.