autacek

Proč nebyla při pokusu o růst rostlin ma Měsíci brána v úvahu otázka klimatizace?

Číňané se pokusili při výpravě automatizované sondy na Měsíc nechat vypěstovat některé rostliny. Dokonce tam poslaly i Octomilky, které se měly dále živit a doplnit celý řetězec. Jak je tedy možné, že nakonec pokus skončil konstatovaním, ze se počítalo, ze v –170 stupních rostliny uhynou? Přijde mi to v celém kontextu poněkud zvláštní, tento pokus lze uskutečnit i doma v mrazáku, ve tmě a teplotě pod nulou, kvůli tomu není třeba platit misi na měsíc, ne?

Odpovědi
Kepler

Pokus spočíval v něčem jiném. Lunar Micro Ecosystem zkoumá, jaké podmínky z hlediska teploty, vlhkosti a světla jsou pro život na jiném kosmickém tělese optimální. Samozřejmě podmínky jsou podobné jako na Zemi. Za mrazu a ve tmě by určitě nic nevyrostlo. https://nedd.tis­cali.cz/na-palube-cinske-sondy-na-mesici-vyklicily-prvni-rostliny-322918