Avatar uživatele
Zlatý

Proč mají čerti rohy?

Podoba čerta zřejmě vychází z mnoha různých bytostí, především z antické mytologie. Vzhledem i povahou se nejvíce podobá satyrům a Panovi(faunovi), bohu pastvin. Pokud je čert andělem, svrženým z nebes, můžeme jeho původ odvozovat i od Titánů, kteří byli poraženi ve válce s řeckými bohy, a také od Héfaista, jehož Zeus svrhl z Olympu - Hefaistos byl rovněž nevzhledný a kulhal.
Ve slovanské mytologii se objevovaly podobné bytosti, nazývané ďas a běs.

No jo, ale co ty rohy? Kopyto a ocas? Proč zrovna tato "zkrášlení"? Vím, že se často čert přirovnává i ke kozlovi, ale proč zrovna k němu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Čert = kozel pekelný..

Kozel je obětní zvíře ze starozákonního Izraele Kozel už od starověku k bohu láskou nezahořel a tíhnuv spíše k mocnostem pekelným, stal se symbolem okultismu, satanismu a černé magie.

Ve staroegyptském městě Mendes byl kozel uctívanou modlou a tvrdilo se, že se pářil se ženami, které se k němu modlily. Odtud pochází pojem mendéský kozel, často používaný při sabatech a magii všeho druhu. Kozlí hlava bývá často vkreslována do obráceného pentagramu nebo zobrazována jako bafomet (podivná slátanina s ženskými kozami, křídly, penisem, kopyty a já nevím, čím vším ještě).

V pohanských náboženstvích měly spousty přírodních bohů rohy a i to možná přispělo k propojení kozla s ďáblem. Na sabatech se prý ďábel zjevuje v podobě kozla a čarodějnice jej musí pozdravit Polibkem hanby (prostě mu políbit prdel). Známo jest, že čarodějnice s kozlem i obcovaly, za což se jim od jezovitů dostalo žhavé očisty na hranici. Jezovitští panicové totiž žárlili na obcování s lidmi, natož pak se zvířaty.

Představu kozla jako ztělesnění ďábla převzali různí satanisté. To je krapet překvapující, neboť ďábel je v bibli odjakživa popisovaný jako plaz, nikoliv jako sudokopytník. Dalším důvodem může být, že úhlavním nepřítelem kozla je tupá ovce. A beránků božích jakožto ježíšků je celá bible plná.

Nám jest se domnívati, že jak křesťané tak satanisté jsou stejní pošuci. Buď jak buď, kozel je po celé věky symbolem sexuality, plodnosti , individuality a požitkářství a jako takový má dozajista blíže k pohanům než k pámbíčkářům. A navíc mu ta hlava v pentagramu sluší.

http://www.goat.cz/…

Doplňuji:
Přehlédla jsem další dotaz. Proto hledala dál a našla ještě toto.

Jinak ďáblova podoba je v podstatě opisem vzhledu starořeckého boha Pana.
Pan (řecky Πάν) je řecký bůh lesů, pastvin, stád a také pastýřů a lovců, kteří ho uctívali. V římské mytologii byl později ztotožněn s Faunem. Měl polozvířecí podobu: porostlý srstí, měl rohy, kozí kopýtka, bradu a ocas.

http://cs.wikipedia.org/…

Zobrazování ďábla jakožto rohatého a spárkatého monstra, které třímá trojzubec, je výmysl 19.století. Pravděpodobně přichází z křesťanské morálky jako odpověď na rostoucí popularitu řeckého boha Pana v umění a literatuře. Předchozí zobrazování ďábla mělo mnoho podob. Často se jednalo jednoduše o kozu, kočku nebo o muže odého v černém. Když byl zobrazován jako kombinace člověka se zvířetem, měl ďábel netopýří křídla, drápy ptačího dravce atd.

Rohatý bůh a ďáblem povětšinou nemají společné vlastnosti. Zatímco křesťanský satan je popisován jako padlý anděl a je ve své podstatě zlý, tak Rohatý bůh je spojen s mocí přírody. Není zcela dobrotivý, ale ani není úplně škodolibý. Rohatý bůh v postavení otce dává život. V postavení lovce život bere. Pozitivní vlastnosti Rohatého boha jsou v poslední době přisuzovány i křesťanskému satanu či satanu moderního satanismu.

http://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

No asi aby vypadali hrůzostrašně - píše se že čert měl liskou podobu, ale aby se odlišil a vypadal zle, tak mu přidali tato zkrášlení
http://www.receptyonline.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Nevím, jestli je moje odpověd zcela správná, ale mohlo to vzniknout z toho, že kozel představoval v dávných dobách mužskou sílu plodnosti. Proto je i spousta mytologických božstev s parohy zobrazováno, ať už s rohy kozla, parohy jelena... pro "zaručení" blahobytu a hojnosti...Přeci jen- většina těch "rohatých" zvířat byla pro předky významným zdrojem potravy a byli bráni jako dar. Jestliže křesťanství vychází z pohanské víry a půjčuje si z ní různé symboly, proč si nevypůjčit pro protiklad čistoty a ctnosti právě onu mužskou plodnost a v podobě čerta- napůl člověk, napůl kozel- ji vtisknout jiný, opačný význam a původní plodnost zaměnit za "nečisté obcování" (nejčastěji zobrázováno v podobě čert- čarodějnice).

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

á, tady někdo kouká na princeznu ze mlejna :)

Avatar uživatele
Zlatý

Damiana

Ani Trošku...Na Stvoření světa - chvíli. Teď na Cestu do pravěku :-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.