vlotkos

Proč klesají ODS stále preference a budou se odstraňovat i další sochy?

Odpovědi
Edison

To se musíš zeptat voličů ODS, proč odcházej. Rozhodně si myslím, že pandořina skříňka s odstraňováním jakýchkoli památníků byla otevřena.

anonym

Neklesají, průzkumy jsou ošemetné a díky za tradiční strany se všemi chybami, které mají. Někomu vadí, že se otevírá historie, že se na ni kriticky pohlíží. Sochy jsou jen odleskem doby.

dudu

Protože si nepočínají konstruktivně, ale /a v tom má prezident pravdu/ jen štěkají.

Kryšpín

V nejbližší době bude zvolen předsedou elitní starosta městské části Prahy a ODS bude mít 40%.

JuraZ

Protože od cca roku 2000 se stáčí stále více doleva a pro pravicově založené lidi tedy není důvodu, proč je volit, a pro levičáka je větší výběr levicovějších stran

Edison

Kryšpíne, hledám, co je ta „elitní městská část Prahy“, bo mě zajímá, jaká je tam situace, složení… Z toho možná vyplynou možnosti.

Edison

Markusei, já ti nějak nevím… Mě jediná tradiční strana připadá KSČM. Ty teda fak volit nehodlám. Ostatní se svých tradic rozhodně nedržej. A moc mě to mrzí. Taky si říkám, koho volit vlastně budu.

anonym

Ale KSČM je antisystémová, ona je předvídatelná v jiném charakteru. Ano, v některých ohledech se od principů vzdalují (ČSSD) a ODS taky trochu tápe, nicméně raději tradiční (předvídatelné) strany, než pochybné, nesrozumitelné a neozkoušené projekty.

Každá strana má své problémy a krize, ale ne ve všech je možnost tuto věc reflektovat. Tradiční strany jsou pod dvojnásobným tlakem.

Edison

Nemyslím, že by komunisti byli antisystémovou stranou. A ČSSD ani ODS rozhodně předvídatelní právě v posledních letech rozhodně nejsou. Mám pocit, že jen m jako voliči máme nějaké předstsavy, co od které strany čekat alespoň v hrubých rysech. Jenže jak maj něco udělat, přijde mi, že dělaj přesný opak. Pravicové strany maj pravostředový program a nakonec se chovaj levostředově až levicově a levicové naopak. Prostě mi přijde, že právě jediná strana, které ví, co chce jsou komunisti. Bohužel. Ostatní sice něco deklarujou, ale moc dobře vědi, že to jsou věci nereálné a pak to i potvrzují, že se vlastně spletli. A to je myslím i důvod úbytku voličů tradičních stran. A to jak z leva, tak z prava. To pak nahrává ANO, Pirátům, SPD, extrémistům…

anonym

Podle mě si se trefil do slabiny našeho politického prostředí. Některé strany se chovají ideově nepochopitelně, např. u lidovců mi dlouhodě schází ten konzervativní apel a sklouzávají do liberálního prostředí.

Nicméně, KSČM chce jít jinou cestou – odchod z NATO, změna zahraniční politika a revoluční změna ve společnosti je antisystémový směr, vybízí to ke změnám Ústavy. Proto jsem obezřetný.

Tradiční strany jsou pod tlakem svých voličů, pokud by rezignovali definitivně na tomto systému, končí. Nemyslím si, že by ODS nebo ČSSD volaly silně po změnách Ústavy, naopak se očekává, že budou hájít opatrnost. Stranu tvoří lidé a ti jsou různí, ale i historie říká, že pokud tyto strany selžou, může to skončit katastrofou.

Hitler, Mussolini, Gottwald a jiní využili krizi tradičních stran, vytýkali jim věci a dávali za vinu stav společnosti a lidé za nimi šli. Ale něco je propaganda a jiné reálný stav. Klasické strany demonstrují důležitý charakter – chybnost, lidé chybují, mýlit se je lidské a to strana jednoho muže nepochopí.

Edison

KSČM se nebojím. Tolik vlivu zase, DOUFÁM, nedostanou, aby takto hluboce zasáhli do našeho směřování. Nicméně… jejich politika je zřejmá, předvídatelná, levicová, silně sociální a toho se držej. Snad je to i dobře.

Problém u ODS je ten, že se chovaj příliš sociálně, volají po plošných finančních pomocích a dávkách.. to je ale silně levicový program. A socdem zase zkoušej přesný opak. Vymejšlej, jak systém zesložitět, jak nevydat navíc ani korunu… v zásadě pravicový program. Co je ale problém je to, že ani jedni nejsou schopni říct, kde na svý nápady vzít prachy. ODS chce rozdávat ale nechce zvyšovat daně. Jenže to nejde, tak je zvýší. To je čistě levicový postup. Já bych od pravicové strany čekal opak. A socdem volá po větší progresivitě daní, jenže to je prakticky neschůdně, tak to nakonec omezí. Tím nemá peníce na svůj sociální program, tak omezí to svý dávkování. A to je zase pravicový přístup. Prostě je to celý naruby a lidi jsou z toho zmatený. Včetně mě.

anonym

V tomto ohledu je předvídatelná, proto její zákaz by dnes neměl smysl. Je takříkajích ,,na očích".

V tom také spatřuju problém. Sám se kolikrát divím na přístupu stran, které by měli lidem politiku usnadňovat, zpřehledňovat, dát jim jistotu, že politika stojí na nějakých pilířích, o které se lze opřít. I v těch stranách se nepochybně řeší, kam dál (je tam spoustu proudů), což právě dělá tu stranu zranitelnou – je tam silná opozice, není tam jednota, ale je to nezbytné.

V tom politickém naplňování jsem zmaten taky a právě ten zmatek nahrává těm stranám / hnutím, které nabízejí jednoduchost, prostost, žádné zbytečné kecání ale makání.....A to je to, z čeho mám strach.

Edison

Přesně tak… Nejhorší na tom je, že se tohle táhne celým politickým spektrem, bez ohledu na to, jestli jsem volič pravice, nebo levice. Tím pak získávají právě ty alternativy a v tom vidím krajní nebezpečí pro systém. Achjo… Koho já budu volit… fak nevím… A nechat svůj hlas propadnout taky nechcu.

anonym

Přesně, zda je člověk voličem pravice nebo levice je pro alternativní strany sekundární. Potřebují hlasy a masy, které chtějí klid a srozumitelnost. Ale za to se platí – pak nás ale nerušte! A to je nebezpečí.

Taky horko těžko vybírám, ale škoda zahodit hlas. Když se tu neustále skloňuje, že podpora Babiše a hnutí ANO roste, chce to být aktivní.

Edison

Přesně jsi to trefil…

Edison

… protože to nahraje právě těm co tam nechci. Jedinou cestu vidím ve volbě svý preferovaný strany a snažit se kroužkováním ty figurky vpředu odstavit.

anonym

Právě, já si říkám, že se nikdy nelze 100 % ztotožnit s žádnou stranou a je třeba mít k ní kritický postoj. V těch zásadních otázkách je ale třeba vědět.

Edison

No… tak to je, nikdy se nikdo nemůže zavděčit všem, to je přirozené a je věcí kritického myšlení a zvažování jednotlivými voliči, jak se pak rozhodnou. Bohužel… u dnešních tradičních stran si zdaleka nejsem jist ani těmi základními pilíři.

anonym

Proto by měli být lidé kritičtí a upozornit, že tady to nějak neštimuje a je třeba šlápnout na brzdu apod. Jenže když lidé berou politika jako modlu, tak se pak těžko něco posouvá.

Edison

To je ale lidská přirozenost. Nakonec… koukni… ANO bez Bureše prakticky neexistuje… Pár figurek koĺem něj… kde by bez Bureše byli…

anonym

Tak uvidíme, co za etapu to bude, až se o tom bude s odstupem času psát.

Edison

Doufám, že zmizí ze scény a zůstanou mu zásluhy, resp. jeho vládě, za zvládnutí epidemie. Jak honemám rád, tak i přes všechny problémy se musí nechat, že zmrvit se to dalo mnooooohem víc.