Kotja

Proč jsme s komunismem nenaložili stejně jako s nacismem?

Já si tak nějak myslím, že to bylo jednak tím, že jsme se v roce 1989 nebojovali proti Voldemortovi, ale proti jakémusi mixu Dolores Umbridge a správce Kolomajzny a jednak sluníčkářstvím disidentů.

Doplnění

Všem co píší, že jsme měli socialismus:
Tak to je jiná. Když jsme měli socialismus, tak byla Milada Horáková popravena po právu. Zavražděná by byla jen za komunismu.
PŘEDCHOZÍ VÝROK BYL SARKASMUS!!!!!!!!!­!!!

Nejlepší odpověď
annas

Komunismus u nás nebyl, jen socialismus. I když vedoucí úlohu měla Komunistická strana Československa.

Popletl jste si pojmy – zanikl socialismus stejně jako nacismus. Někteří nacisté byli odsouzeni a potrestáni. Je to mnohem složitější. Určitě se učíte v dějepise.

Zatímco u nás se nástupcem KSČ stala KSČM – Komunistická strana Čech a Moravy.

„Podle názoru antikomunistů by měly být všechny strany hlásící se ke komunismu zakázány, neboť šíření komunistické ideologie považují za trestné. V roce 2006 vznikla také senátní komise, která měla prozkoumat, zda činnost a stanovy KSČM neporušují právní řád České republiky. “

Ale k tomu nedošlo.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Komunistic­k%C3%A1_strana_%C4%8Ces­koslovenska

Některé názory, proč KSČ nebyla zakázána ani zrušena.

http://blog.ak­tualne.cz/blo­gy/tomas-sokol.php?ite­mid=9810

Další odpovědi
Mc Merkurion

… komunismus, narozdíl od nacismu (teorie nadřazenosti rasy) není a nebyla v jádru špatná myšlenka, jen lidi z ní udělali svinstvo …

led

Vaša otázka, hlavne dodatok je založený na demagogických tvrdeniach pseudohistorikoch.
Milada Horáková bola popravená nie v časoch socialistického Československa, ale v čase novovznikajúcej ľudovodemokratickej republiky, kde vo vtedajšom triednom boji bolo veľa českých a slovenských vlastencov odstránených (mnohí aj popravení) na príkaz ozbrojenej zložky (NKVD-KGB) vedenia SSSR na potlačovanie a likvidáciu ľudí podozrivých z protikomunis­tického, rozumej protisovietského, zmýšľania. Bez ohľadu na to, či boli členmi, alebo neboli členmi KSČ.
KSČ na rozdiel od NSDAP nemala nikdy v stanovách likvidáciu štátov a národov a rasové zákony, preto v právnom zmysle nebola v oboch následníckych štátoch v Českej republike a Slovenskej republike zakázaná. Zodpovední boli jednotlivci a nie KSČ ako celok.

Tak! Najväčším nepriateľom „historika“ je „pamätník“
Pozrite si odkaz https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nejvetsi-nepritel-historika-je-pametnik-souhlasite a v mojej odpovedi si vyberte vašu „odbornú kategóriu“
A teraz zapáľte hranicu…

dudu

Před rokem l989 měla KSČ celkem 1720000 členů. Myšlenka o uvalení kolektivní viny byla zavržena.

marci1

Václav Havel (r.2005) odpovídá studentům právnické fakulty ohledně zákazu KSČ:

Jaký byl důvod, že jste v roce 1990 nepostavil KSČ mimo zákon? A nelitujete nyní, že se tak nestalo?

„Komunistická strana všude v postkomunis­tických zemích dostala šanci se transformovat. Je pravda, že když té šance nevyužila, možná měl být vyvozen jakýsi důsledek. Ve společnosti ale nebyla vůle k takovému kroku,“ odpověděl Havel.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/havel-vysvetlil-studentum-proc-nezakazal-komunisty.A051114_205­217_domaci_dp

elkon

Protože tu žádný komunismus nebyl, neznáš základní pojmy. Plácáš tu hlouposti.

anonym

Politici tehdy arugmentovali především tím, že když zakážeš určitou ideologii tak se její propagátoři prostě jen přejmenují a budou si místo komunisté říkat třeba „dělnická obroda“ nebo podobně směšně, ale v podstatě se tím zlegalizují. Voličům dál budou prezentovat komunistický program ale už ho tak nebudou nazývat … zákaz by tím pádem podpořil jen převlékání kabátů, nic víc by nevyřešil. On i ten nacismus cítíte v politice na každém kroku, jen se nesmí prezentovat pod tímto názvem ale v mnoha stranách jej najdete spolehlivě, nenávist proti menšinám, silná slova, uměle vybičovaný nacionalismus ad absurdum, kterou pak stranu, která v naší politice funguje mi to jen připomíná ?

Klaproth

To jako myslíš odsunout komunisty do západního Německa? Jo, to by pro ně mohl být dost drsný trest.

Dochy

Tvé doplnění je naprosto mimo mísu. Ti co odpovídají mají pravdu. Komunismus tady nikdy nebyl a nikdo to ani seriozně netvrdil. Byla tady komunistická strana, která teoreticky měla komunismus jako svůj cíl. A protože tady komunismus nebyl, nebylo možné s ním zatočit. Bylo by teoreticky možno zatočit z komunistickou stranou, ale nevím jak… Tím že ji zakážeš jen vyrobíš mučedníka. Jaké máme možnosti dál? Popravit všechny členy KSČ? To ale byla asi čtvrtina obyvatel s volebním právem. To by mělo následky na populaci ČR větší než celá druhá světová (ztráty republiky ve druhé světové válce byli „jen“ kolem 4%) včetně odporu k tomu kdo by se o něco takového chtěl pokusit. Prakticky každý měl člena rodiny nebo nějakého dobrého kamaráda v KSČ.
Ještě chceš zatočit s komunismem?

Kryšpín

V padesátých letech se socialismus budoval, byl vybudován jako druhý na světě v roce 1958. Když se podíváte do historie po roce 1918 byla několik let doba divoká, po roce 1945 a po roce 1948 se opět někteří čecháčkové předváděli na spoluobčanech no a po roce 1989 to nebylo zrovna růžové.
Svět byl rozdělen na východ a západ a pravděpodobně se čachrovalo jak v roce 1945 Churchill, Roselvelt, Stalin a v roce 1989 Míša a Ronald. Vše se pravděpodobně dozvíme za dalších 20 let po 50 letech se většinou archív otevře.
Ovšem komunisté to nebylo něco extra ale velká část čecháčků kteří někteří žavci, někteří přídržtašky.