MichaelOffic

Proč je zbytečně tolik MHD pásem na kraji Prahy?

Zbytečně mi přijde nějaké pásmo 0 a B… Proč jednoduše není po kraj Prahy pásmo P a za ním nezačne pásmo č.1,2…?
Stejně když si koupíte měsíčník tak automaticky ty dvě (zbytečné) pásma jsou součástí, tak je lepší udělat jednotné pásmo přes Prahu. A na okraji by byl jen přechodné „P,1“ pásmo, jak je s písmeny.

Odpovědi
Edison

Jestli jsou zbytečné, to nevím. Ale proč jich je tolik jistě odpoví odpovědní pracovníci ROPIDu.

led

Pretože nie všetci jazdia na mesačné lístky a korunka ku korunke za každé pásmo robia milóniky korún.
Nesnažte sa porozumieť záhadám myslenia ekonómov a projektantov hromadnej dopravy. Táto zvláštna kasta „ekonómov a projektatntov sietí hromadnej dopravy“ na celom svete je nepochopiteľná pre „obyčajných cestujúcich“.

autacek

Je to o penězích, prostě zóna navíc pro přespolní.

led

Absurdný paradox pre cestujúcich rôznymi pásmami Hromadnej dopravy je napríklad platba za pásmo, ktorým prechádzate hoci len „cez križovatku“ tj možno aj len pár metrov, aj keď v danom úseku nie je žiadna zastávka.
Zdôvodnenie v prepravných predpisoch:
„cez každé pásmo, ktorým spoj prechádza sa platí pásmová tarifa“.

Dochy

Pokud se nemýlím, tak v pražské MHD se řeší jen pásma na zastávkách. Netuším jak je to jinde. Ono pásmo mezi zastávkama není nikde ani uváděno.

led

Ide viacmenej o regionálne pásma integrovanou dopravou
napríklad:
„Pri ceste po regióne musíte vedieť, cez koľko alebo cez ktoré zóny budete cestovať a koľko táto Vami zvolená cesta bude trvať. Zo schémy zón si vypočítajte, cez koľko/ktoré zóny vedie Vaša cesta a podľa toho zvoľte správy lístok. Ak budete cez niektorú zo zón prechádzať viackrát, vždy sa počíta len raz.
Ak si kupujete lístok na stanici, alebo u vodiča prímestského autobusu, stačí poznať kadiaľ vedie vaša cesta, predajný systém vypočíta potrebný počet zón sám.“
https://www.id­sbk.sk/faq/
https://www.id­sbk.sk/informa­cie/mapy-schemy/tarifne-zony/

to, že píšem o situácii v Bratislavskom kraji, je jedno, rovnaké pravidlá platia aj v Prahe, Londýne, Edinburghu, New Yorku aj v Bangkoku

Dochy

V Praze neplatí že se musí platit pásmo přes které jedete i v případě, že v něm není žádná zastávka.

led

Šťastní to pražskí cestujúci, ale žiaľ v ostatných vymenovaných to platí, zdroj vlastná skúsenosť