Jcas

Proč je v zimě větší zima, když je jasno?

V létě je to naopak. Zataženo – zima, jasno – teplo. Tomu rozumím. Více odražených sl. paprsků. Ale proč je to v zimě naopak to nechápu. Čekal bych stejný styl.
Zataženo-větší zima.
Jasno-menší zima.

Nejlepší odpověď
Dochy

Slunce nemá moc velkou „sílu“ (trochu zahřeje, ale ne moc), zato v noci pokud není zataženo se zem rychle ochlazuje zářením (oblaka toto záření odráží)

Další odpovědi
mosoj

Prostě mraky (voda) vytvářejí skleníkový efekt, ještě více než CO2. Odražejí teplo zpět k Zemi. Pokud je jasno teplo uniká dále do vesmíru.

Klaproth

Mraky jsou jako deka. Když se nepřikryješ, bude ti chladno.

louskáček

Jak již bylo zmiňováno,oblaka jsou naše deka.Když si zprůměruješ všechny teploty za celý rok tak je to někde mezi 10–15 stupni Celsia.Což je tedy zároveň± i teplota povrchu země.A tato deka to odděluje od vesmírných extrémů.A tak se může projevit tepelná setrvačnost země a pak se zdá že v zimě se pod mrakem otepluje a v létě ochlazuje.

Jcas

No tak, když si vezmu tyto Vaše dvě odpovědi, tak bych řekl – „dobře chápu to v zimě, ale nyní to teda nechápu v létě.“ Proč to je naopak.

Dochy

I v létě, zvlášť koncem léta, jsou při jasné obloze k ránu mrazíky. Jasná obloha zajistí teplo přes den (pustí slunce k nám), ale mráz v noci (nechá unikat teplo)