Boy 13

Co to bylo, kdyz ne uplnek?

Vcera vecer jsem v Plzni kolem 10 hodiny videl na obloze neco, co zarilo jako Mesic v uplnku a myslel jsem, ze je to Mesic, ale byl schovany za mraky. A dneska si hledam na netu, kdy konci uplnek a nasel jsem, ze uplnek zacina v CR az 5.10.2017 ! Tak co to tedy bylo? Videli jste to take?

Nejlepší odpověď
Radius

Ahoj, viděl jsi měsíc před úplňkem, takže malá část vlevo byla tmavá, jinak úplněk bude teď: 4.10.2017 ráno. Ve stříškovém stolním kalendáři to je, a také zde (uvádím níže link).
Jinak před úplňkem je tmavá levá část měsíce – to připomíná písmeno D (= měsíc Dorůstá a po úplňku je tmavá část měsíce vpravo to připomíná písmeno C to se říka že měsíc Couvá, tedy zmenšuje se).

Zdroj: http://kalendar­.beda.cz/stari-mesice-a-jeho-nejblizsi-faze