Kepler

Proč je tolik flašek od tuzemských piv nevratných?

Co tím výrobci a prodejci sledují? Není to plýtvání? Široce se v celé Evropě debatuje o zálohování PET lahví a toto nikoho nezajímá?

Nejlepší odpověď
Arne1

Přišli asi na to, že je levnější ty láhve ekologicky recyklovat přes kontejnery na sklo. Už jenom ty jedovaté louhy kterými se vrácené flašky vymejvají…

Další odpovědi
zjentek

No jo, ty seš z toho Valmezu, viď? Hmm.. hmm… Uveď příklad! To u nás na prajzké jsem postřehl takovou zajímavost- vrátit se dá téměř KAŽDÁ flaška od piva a není to nový postřeh, trvá to tak dva roky, co se to děje. Předtím to bylo mizerné, některý se fakt vyhazovaly a některý krámy ti dokonce určitý flašky jako zálohu ani nevzali, což ani není oprávněné. Dnes je to jinak. Tak třeba v lidlu bere automat i lahle, které tam neprodávají! (Pokud není ten automat pokažený, zle nastavený.) A v Bille berou zpátky i třetinky od Heinekena. Neznám flašku od píva, kterou bych neudal. Proboha… co to piješ? To tady určitě neznáme. (; A co jsou ty moderní automaty na výkup lahví, tak se to dá taky dobře ošulit, jsem si všiml a slyšel jsem. Ale jak kterou, flašku od Corony asi neošulíš, to je snad jasný! (;

Drap

Sledují pouze zisk. Pro některé firmy se nevyplácí brát zpět lahve, čistit je a znovu plnit.Plýtvání to je, je to i značně neekologické, ale v této společnosti vítězí vždy jen zisk a ekologie je až někde vzadu.

RyuzakiKate

A které pivovary máš na mysli? Vratné jsou klasické tvary, např. takový, jaký má Krakonoš, ale i spousta německých piv, co vím, tak Primátor taky a všechny velké pivovary (Kozel, Pilsner…). Nevratné lahve má třeba Permon a pak všechny sedmičky z malých pivovarů. Často se zálohují i lahve patentní, a to 15 korunami, ve kterých prodává např. pivovar Frýdlant (Albrecht) nebo Rychnov nad Kněžnou. Lidi si ty lahve rádi nechávají třeba na domácí šťávu a taky to lze těžko vrátit, pokud přímo nejedeš do pivovaru.
Piva v PET nerada beru, je to pro pivovary sice levnější, ale věřím spíše sklu. Obávám se, že zálohování PET lahví se u nás ještě nějakou dobu zavádět nebude…

Nejlepší je si zajít na točený! :)

Arne1

Zjentek: Tak v Brně jsem ani v Tesco, ani v Lidlu nevrátil flašky od jakéhosi českého piva co prodával Kaufland.

Kepler

Arne, louhy nejsou jedovaté, jen zvyšují pH odpadních vod. Možná i někde používají alkylidendifos­fonové kyseliny, na kterých jsem založil svou diplomku. Sám jsem v labině syntetizoval tři nové, které dosud popsány nebyly.

zjentek

No vidíš a flašku v točomatu neošulíš! (;