Syd

Proč je povinné ručení na lepší auto dražší?

Chápu třeba vysloveně sportovní nebo vytuněný vozy, že tam se dá teoreticky předpokládat, že s tím bude jezdit namyšlenej frajírek, co nebude dodržovat rychlost, ale proč je pojistka na auto se třeba 2 000 ccm téměř dvojnásobná oproti 1 000 ccm? S hodně slaboučkým autem je právě ještě nebezpečnější třeba předjíždění, nemluvě o tom, že když bude nechtěně do kopce zpomalovat, budou ho ostatní muset předjíždět a vytvářet nebezpečnou situaci.

Nejlepší odpověď
Emefej

Cena vychází ze statistik nehodovosti, některé pojišťovny objem motoru nezohledňují.

Zdroj: https://www.po­vinneruceni.biz/ta­bulka-cen-porovnani

Další odpovědi
Pepa25

Cena auta se silnějším motorem bude vyšší a vyšší bude proto i potenciální škoda a pojistka.
Mimochodem, jízda důchodce ve Fabii 1,2 HTP rychlostí 70 km/hod NENÍ nebezpečnější, že někdo jiný situaci nezvládne, je poněkud jiný problém.

Drap

Pouze proto, že lze předpokládat pojistnou škodu ve vyšších hodnotách. Nic jiného v tom není a nebere se ani ohled na případného potenciálního řidiče.

elkon

Protože je to tak nastavené. Ale neznamená to, že lepší (dražší) auto udělá při havárii větší škodu. Podle mě by cena měla být jednotná. Případnou škodu na druhém voze udělá jak levné, tak drahé auto.

Dochy

Není to na lepší auto, obvykle je to na výkonější auto i když většina společností tento atribut nahrazuje zdvihovým objemem.
Proto jsem se svým nově koupeným starým autem s atmosférickým dieslem 1.9 tehdy přešel k ČSOB, která jako jediná tehdy cenu určovala podle výkonu (50kW) a ne podle objemu.
Každá pojišťovna má cenovou politiku trošku jinou. Jinak by nám také stačila pojišťovna jen jedna 😉

Hlada

To není pravidlem. Já např. platím za větší a dražší dodávku s větším objemem motoru méně než za osobního kombíka.

da ny

Nechápu Vaše nenávistné myšlenkové pochody!
Proč by měl vytuněným vozem jezdit „namyšlenej frajírek, co nebude dodržovat rychlost“.
Dcera jezdí 20 let bez nehod, z toho 8 let, s „yytuněným: vozem Hondoa Prelude. 😉 „Srdeční záležitost“.
Čtyři roky (souběžně), měla k dispozici červený K-1 Attack (stavěl, tehdejší partner).
Odkaz na auto:
https://www.ga­raz.cz/clanek/au­ta-historie-puvodne-slovensky-sportak-k-1-attack-zachranili-cesi-ted-pripravuji-chytrou-stavebnici-pro-nadsence-21010571

„Na dálnicích mohou jet motorová vozidla s hmotností do 3,5 tuny a autobusy rychlostí max. 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla max. 110 km/h, ostatní pak max. 80 km/h.“
TAKOVOU POVOLENOU rychlost, snadno překročí i starší „plečka“, s nižší kubaturou.

Někdo to rozdělil, podle obsahu vozidel
Na dražších automobilech vznikne vyšší škoda. Řidič bourat nemusí, ale může být nabourán (až k totální devastaci).
„Nezapomínejte ani na pravidelnou aktualizaci pojistky. To se vyplatí především v případě, že si platíte i havarijní pojištění, jehož cena by se měla snižovat, protože vaše auto postupně ztrácí na hodnotě. ….. je ale dobré nechat si porovnat i nabídky povinného ručení. … Proto vám může přechod k nové pojišťovně ušetřit pár stovek nebo dokonce tisíc ročně, ….“

plebs

Poněvadž silnější koráb vytváří více emisí a většinou si jej pořizují Hogo-fogo nebo kdo má problém se sexualitou.
Ale podle mého názoru je pov. ručení velmi levné poněvadž se hradí na př. oprava auta, odtah, náhr. vozidlo, znehodnocení vozidla, újma na zdraví, bolestné, náklady na léčení, ošetřovné, ztížení uplatnění, ztráta výdělku, ušlý zisk, škoda na ošacení právní zastoupení a.t.d.

Syd

Da ny: To nebylo myšleno vůbec nenávistně, jen se snažim pochopit myšlenkový pochody společností. Že silnější auto znamená větší škodu znamená jen v případě havarijka, nikoli povinnýho ručení, ze kterýho se platí škoda způsobená někomu jinýmu.

Syd

Pepa25:
Cena má vliv na havarijní pojištění, ale u povinnýho ručení přece neuděláš dražším autem větší škodu někomu jinýmu.

Dochy

Obvykle se to neváže na „dražší“ auto ale na „výkonější“ i když i to moc nesedí…