kus88833

Proč je najednou zakázáno používat petardy a rachejtle při oslavách silvestra?

K silvestru historicky neodmyslitelně patří hluk, aby se podle lidových pověr zaháněli zlí duchové. Tuhle tradici dokonce mezakazovali ani komunisti když tady vládli…

Nejlepší odpověď
paul1

Je to kvůli zvířátkům, dostávají z toho šoky, některé až „zešílely“ Také kvůli zhoršení
ovzduší

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Oh%C5%88os­troj#:~:text=Krom%C4%9B­%20z%C3%A1bavy%20p%C5%99­in%C3%A1%C5%A1%C3%AD%20o­h%C5%88ostroje%20%C5%99a­du%20mo%C5%BEn%C3%BDch%2­0negativn%C3%AD­ch%20jev%C5%AF%2C,nap%C5­%99%C3%ADklad%20pro%2­0star%C5%A1%C3%AD%20li­di%2C%20a%20tak%C3%A9%20­pro%20zv%C3%AD%C5%99a­ta.

Další odpovědi
Drap

K našim historickým zvykům to určitě nepatří. To máš popletené s nějakou východoasijskou kulturou. U nás to byl divoký tanec, zpěv a veselí.

marci1

Zákaz odpalování pyrotechniky platí v některých částech Prahy. Původně měl tento zákaz platit pro celou Prahu, ale nakonec platí jen na některých určených místech. Odpalování pyrotechniky na celém území hlavního města ohrožuje obyvatele Prahy, cizince, starší lidi a zvířata. 😄
https://www.mi­lujuprahu.cz/po­drobna-mapa-kde-je-v-praze-zakazano-pouzivat-pyrotechniku-podivejte-se/

zjentek

No tak na tohle zkus přijít sám a pokud TOHLE se ti podaří, bude to znamenat zapadnutí dalšího zásadního dílku do tvé osobní skládanky, proč jsi tady na Zemi/na světě. Pamatuj, že na konci tvé cesty potkáš jenom sám sebe a přemýšlej, jakého člověka se tam chceš dočkat a taky jestli on tam bude počítat s pompézními ohňostroji, až spolu budete svět (hmotný) opouštět. (;

Disraeli

Protože se prosadí cokoli, co si ti idioti usmyslí. Každá kravina.
Nikoho to samozřejmě neohrožuje, to jsou další polopravdy a překrucování.
Jediným SKUTEČNÝM problémem je znečištěné ovzduší, což by taky nebyl problém (a přímé ohrožení to není pro nikoho), kdyby po celý rok nebyly takové faktory, které vypouštějí nespočet emisí… Celoúzemní ohňostroj jednou do roka je jen malilinkatou třešínkou na gigantickém zplodinovém dortu. ;) V jiných státech (několika asijských) pořádají velké ohňostroje několikrát do roka, při různých oslavách, svátcích a jsou to mnohem čistotnější a ekologičtější státy, než třeba Česko.
Ohňostroje jsou v Česku už pár staletí, dávno za Habsburků a patřilo to k častým oslavám.

Psům to nevadí a kočkám už vůbec ne (což je úsměvné, protože kočky na to vůbec nereagují a o kočkách nikdo nemluví, jen radikální psofilové, „ochránci“ a aktivisté mají pořád nějaké problémy s jejich chudinkami čumáčky pokakanými. Ještě by si měli zjistit, že kočky mají lepší sluch, než psi, takže by jim to teoreticky mělo „víc škodit“ než psům… a neškodí). Po většinu života jsem bydlel na vesnici, měli jsme několik psů, kousek dál u babičky měli psy, strýc měl psa, sousedství bylo vždy plno psů různých plemen. Přímo v ulici se každroročně střílelo, psi normálně venku a bylo jim to úplně ukradené… ani si toho nevšímali. Stejnětak kočky (a sluch měly vždy skvělý). Takže jsou tu dvě možnosti, buď jsou retardovaní někteří lidi nebo někteří psi, kterým to vadí. Pravděpodobné je, že někteří lidi přenášejí tu svou hysterii a retardaci i na ty psi (ta degenerace některých ras je často k vidění). S přístupem jaký vůči nim některí mají se není čemu divit.
Nejvíc v ulici vždycky střílel jeden soused (policista, celkově si vždycky potrpěl na oslavy, tradice apod) – jednu dobu měli zlatého retívra, později chovali samé kolie, bydlel naproti babičce, ta chovala německé ovčáky. Tahle dvě plemena jsou prý jedny z nejháklivějších na hluk. A hádejte co, na Silvestra vždy venku (protože ve vnitř je ani nikdo nechoval) a NIKDY je nějaký ohňostroj nevzrušoval. Ten soused to navíc pálil pár metrů od těch jeho psů, takže ty rachejtle práskaly kosek nad nimi.
Bože, pitomí pejskaři, dejte už prosím pokoj. Obzvlášť s problémy, které ani neexistují.

Dnes jsou umělě vytvořené problémy, které dřív neexistovaly. Jsou to banality. A skutečné závažné problémy se často neřeší vůbec.
Ohňostroje jsou srovnatelné s bouřkou/hromy (které jsou ve skutečnosti ještě hlučnější) – přírodní úkaz a docela častý (nespokojenci zažalujte a zakažte bouřky ;)). Pokud se pes bojí hromu, je to „vadný“ pes a bude se bát nejspíš i ohňostroje. Normální a zdravý pes se bouřky nebojí. Pokud ano, není zdravý a vinu lze hledat u lidí nebo u psí degenerace.

Každopádně zákaz petard chápu.

Ohňostroj je ideální pro zahájení války a odvedení pozornosti. ;) Taky důvod. :D Prásk prásk, ani si nevšimneš, co to vlastně bouchlo, nemluvě o entuziasmu, opilosti a špatné viditelnosti díky mlze a smogu. Takže si nevšimneš ani těch tanků a vojenských letadel.

df

Asi zkouší, co ovce vydrží. A vem jed na to, že kdyby jim chtěli dříví štípat na hlavách, tak budou stát fronty. Ale nerozumím tomu, co z toho vrchnost má. Proč ty ovce rovnou nepobije.

da ny

Protože to někoho napadlo, rozhodl.
Jsem tomu ráda. U nás žádný zákaz není. Tradici znám jinou.
Ohňostroj mi nevadí. V některých státech/městech jsou lidé rozumní. Neplýtvají nadměrně penězi, za šou, byť silvestrovskou.
Den smrti sv. Silvestra (31.12. roku 335), se stal v Evropě, v 16. století dnem bilancování a přechodu ze starého, do nového roku.
Na zábavu a veselí nepotřebuji čekat na poslední den roku, na humbuk, vyděšená zvířata a zmrzačené lidi.
Nemám v oblibě petardy, hluk, práskání a rachot (v průběh celého dne).
Téměř 40 let je pro mne Silvestr dnem obav (nelezla jsem na balkon, do oken, ani ven) a nepříjemné vzpomínky. Na den, kdy oknem vedlejšího bytu prolétl „dělbuch“ a usmrtil těhotnou ženu, sedící s rodinou u stolu v kuchyni. Možná jsme ve vedlejším bytě/okně, kde jsme byli na návštěvě měli obrovské štěstí. Sedělo nás 5 na sedačce a těžko říci, komu by to bývalo ustřelilo hlavu........

EKSOT123

Také je zakázáno např. kouřit. Někde. Nauč se formulovat dotaz tak, aby to nebyla dezinformace. (Jinak jsem osobně zažil, jak se na silvestra zaběhl vlčák z vedlejší vsi. Několik týdnů pak bydlel u nás, než se našel jeho pán. Musel jsem ho k nám pustit, protože jinak by nám snad rozbil vrata. Byla s ním spousta legrace, pokousal faráře atd…)

hesterbrown4

Ahoj drahý,
Gratuluji vám a doufám, že se máte skvěle.
Můžeme být přátelé? Řeknu vám o mně více, až od vás dostanu odpověď, můj soukromý e-mail je (mercyvail15@gmail.com) OK. čekám s pozdravem.

zjentek

Vezmi za vzor Haré Krišna národ. Ti, vzhledem ke svým božstvům, oslavují prakticky každý den na Zemi. A viděl u nich snad někdy někdo nějaký ohňostroj? Ne. V tomto ohledu jsou již daleko vyspělejší.