Proč je měsíc obtažený modrooranžovým kruhem?

Proč je kolem měsíce takový modrooranžový kruh? Když se podíváte na měsíc(spíš dalekohledem)tak je obtáhlý..a na jedný půlce je ten kruh modrý a na druhý oranžový.Ale pouhým okem to asi vydět nebude,vydím to když na něj koukám dalekohledem.Čím to je?
Doplňuji:
Omlouvám se za gramatiku..vi­dět* :D

Odpovědi
anonym

  1. kruhy okolo měsíce – jde o lom světla odraženého Měsícem (přicházejícího z Měsíce) v atmosféře Země (tzv. halové jevy) – jsou tím patřnější, čím je Měsíc ´jasnější´ a tehdy, kdy je v atmosféže dostatek vlhkosti (ve velkých výškách zmrzlé – led velmi dobře láme světlo) – proto se také říká, že je-li okolo Měsíce kolo, bude pršet
  2. jejich zabarvení – domnívám se, že se jedná o barevnou vadu čoček toho dalekohledu (chromatická aberace)

arygnoc

halo
● svetelný účinok vznikajúci v atmosfére odrazom a lomom svetelných lúčov a viditeľný v podobe dvorca okolo Slnka alebo Mesiaca.
● svetelný kruh okolo zdroja svetla.
● kruh, prstenec okolo niečoho odlišujúceho sa farbou od pozadia.
● prstenec okolo obrazu hviezdy na fotografickej snímke alebo okolo zdroja svetla spôsobený odrazom svetla a jeho lomom v kryštálikoch ľa­du.

:-Q

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ha­lo

Dochy

pokud budu předpokládat, že dalekohled je v pořádku, pak je možnost, že při měsíci nízko nad obzorem dochází k barevnému „rozhození“ na rozhramní atmosféry… Bude fungovat trochu jako optický krystal.

mosoj

Je to lom světla v zemské atmosféře. Zabarvení je takové jaké je zrovna v atmosféře znečištění.