postcd

Proč je kniha Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha tak významná?

Nejlepší odpověď
annas

Již jsem odpovídala
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zdravim-mam-dotaz-ohledne-dila-m-cervantese-don-quijote-de-la-mancha-jaka-je-hlavni-idea-myslenka-tohoto-dila

Hlavní myšlenka – satira na minulost, ale i na nedostatky tehdejší společnosti.
Autor chtěl vytvořit satiru na rytířské romány a rytířství, nakonec odhalil nedostatky soudobého Španělska.

Projevuje se v jednání hlavních hrdinů.

Rytíř touží obnovit zašlou slávu potulného rytířstva – napravovat křivky, prokazovat odvahu, šlechetnost = přežitek – nemožné nelze prosadit – větrné mlýny

Sancho Panza – smysl pro realitu a dobré živobytí, přízemní člověk

Další význam:

  • Román je typickou takovou renesanční parodií středověkých rytířských románů,

staví proti sobě svět ideálů, představ a svět reality (lží, přetvářky). Autor spojil epiku rytířskou, epiku pikareskní (šibalskou) a,epiku pastorální (pastýřskou)

  • Don Quijote a jeho názory nebyly uznávany. Byl člověkem, který stál na pokraji společnosti pro své pravé rytířské ctnosti, které se v životě, který je „tvrdým bojem o přežití“, příliš neberou. Dodnes zůstalo po něm označení „donkichotství“ pro jednání lidi, kteří o něčem sní, snaží se dosáhnout něčeho nedosažitelného, tím se odlišují od ostatních lidí. V závěru umírá Q. jako zlomený člověk, nepřenesl přes srdce pravdu o světě…
  • důležitý je i další význam pro dnešek. Být lidmi, kteří vedou boj, i když často marný, za lepší lidské vlastnosti, jako jsou láska, přátelství, spravedlnost nebo čestnost.
  • ovlivnil V. Dyka, J. Johna, V. Vančuru aj.

Podle četby a literatury

Další odpovědi
Melkor

Protože se jedná o román z období renesance, který uvedl do literatury komicky vyjádřený rozpor mezi skutečností a iluzí. V současné době je Don Quijote přeložen do 85 různých jazyků a stal se tak po Bibli druhou nejpřekládanější knihou světa.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/D%C5%AF­mysln%C3%BD_ryt­%C3%AD%C5%99_Don_Qu­ijote_de_la_Man­cha

led

V knihe je vyjadrený prechod medzi Stredovekom a Novovekom , boj medzi Katolícko-európskou filozofiou a prenikaním myšlienok turko-arabského Islámu nie v ekonomike, politike, ale v ľudskom zmýšľaní. Zánik rytierského ideálu (Don Quijote) a feudalizmu a presun moci z vidieka do miest.
Je to jedna z prvých kníh zaoberajúca sa týmto problémom s použitím satiry
Don Quijote ako predstaviteľ zanikajúceho poriadku je od začiatku predurčený na zánik, ale snaží sa všetkými spôsobmi „udržať v sedle“, brániť prichádzajúcemu pokroku (veterné mlyny). Až v hodine smrti pochopí neodvratnosť času, ale už je preň neskoro. Ľudia ako Sancho Panza, Dulcinea, už realisticky chápu prichádzajúcu novú dobu a prechádzajú do nej.
Tento boj sa opakuje stále. Vždy sa ešte nájdu takíto Don Quijoti, snažiaci sa udržať staré poriadky, či vytvárať si svojimi predstavami nových nepriateľov, zdroje svojich mocenských plánov.