postcd

Proč je drahota výsledkem tištění peněz?

Ekonom tvrdí, že důvodem aktuálního zdražování je tištění peněz Západními centrálními bankami a válka je pouze spouštěčem.
Zdroj: https://twitter­.com/LukasKovan­da/status/15101651­21288527873 Můžete prosím laikovi vysvětlit jak to tedy funguje, že přebytek peněz zaviní výrazně intenzivnější zdražování v případě nějakého konfliktu? děkuji

Odpovědi
aliendrone

Špatně to chápeš, příčinou zdražování není samotný konflikt, ale právě ty natištěné peníze navíc (které stát potřebuje na „dodatečné výdaje“). Konflikt způsobí jen mnohem výraznější projevy jinak kontinuálního pochodu okrádání lidí (uživatelů peněz) znehodnocováním měny (neboli tzv. INFLACE). Ostatně jak to píšeš ve svém příspěvku.

Příklad – tvá měna budou chleby, které upečeš. Každý bude vážit 1kg. A já ti za něj dám/vyměním dejme tomu 1kg mých jablek. Tvůj chléb za má jablka – oboje po kilu, hezky jedno za jedno, výměna OK.

Jenže… z nějakého důvodu prostě budeš potřebovat VÍC mých jablek, než můžeš upéct chleba, nemáš prostě mouku. Tak to uděláš „chytře“, upečeš PŮLKILOVÉ chleby a v tu ránu máš najednou „měnu navíc“ a pořád chceš za 1 chléb (teď již půlkilový) moje kilo jablek. To se mi přirozeně dříve nebo později přestane líbit (jasně, v tomto příkladu okamžitě) a řeknu ti: „Tvá "měna“ ztratila hodnotu a to co stálo včera 1 chléb DNES stojí 2 chleby, aby to byl férový kšeft.

A teď si za chléb představ bankovky, které rozmnožíš natištěním (třeba zdvojnásobíš). Bankovka je JEN PAPÍREK s NOMINÁLNÍ hodnotou, moje jablka jsou ale pořád stejná jablka. Ergo budu chtít za ně dvojnásobek peněz. Je to jen primitivní příklad jinak dosti složitého procesu, chápeš?

Pepa25

Z instatního ekonoma Kovandy, „který všechno ví a nebojí se to říct do médií“, si skuteční ekonomové dělají srandu.
Skutečnost je taková, že v současné době se sešlo hned několik silně proinflačních faktorů – což je také důvod, proč je inflace všude, ale různě vysoká. U nás byla vysoká už před válkou, což samozřejmě dokládá, že v tom má prsty minulá vláda svým nezřízeným utrácením. Válka přidala růst cen surovin. Nadávat na západní centrální banky, Soroše, ilumináty atd. je jen takový kolorit, který nevysvětluje, proč třeba ve Švýcarsku mají inflaci docela nízkou …

Pepa25

postce: Zkuste si místo urážení přečíst moji odpověď, máte to tam. Bohužel to nejde vytučnit nebo zdůraznit. Když nevěříte mě, přečtěte si to u zdroje (v ČNB) – článek byl vydán PŘED válkou: https://www.cnb­.cz/cs/o_cnb/cnblog/Proc-je-inflace-v-soucasnosti-vysoka-a-jak-dlouho-tu-s-nami-bude/

postcd

aliendrone se ptá jestli chápu jeho odpověď. Ne já nechápu. Asi jsem se ztratil na té větě nebo kolem ní "Ergo budu chtít za ně dvojnásobek peněz. " Nepřijde mi, že byste vysvětlil ten proces abych pochopil proč ten přebytek peněz (tištění bankami) se projeví až teprve v případě konfliktu (nedostatku surovin/energií) a je jeho hlavní nebo velmi důležitou příčinou. To enchápu proč jak to funguje. z toho příkladu

aliendrone

postcd>>> V tom případě je to ZCELA NEVYSVĚTLITELNÁ záhada a zůstaneme u toho, abys mi nemusel psát nějaké další uražené zprávy. ;) :D :D