Putin

Proč je dnes tak rozšířené nahrazovat „abys“ za „aby jsi“?

Odkud do přišlo a proč?

annas: Chtěl jsem odepsat, ale bohužel Vás z nějakého důvodu nelze kontaktovat. Za odpověď samozřejmě děkuji a omlouvám se, vůbec jsem si jí nevšiml – musel jsem ji přehlédnout 🙂

A jinak děkuji všem za odpovědi!

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Pomocné sloveso být vzniklo ze tří základů – js-/s- jsi, jsme, by- být, bu-budu. Právě při tvoření tvarů v podmiňovacím způsobu se ocitají tvary slovesa být v určité izolaci.

Proto se v obecném jazyce používaíj nesprávně í tvary přítomného času v kondicionálu i ve spojce aby podle jsem, jsi, jsme atd.. by jsem, bysem, by jsme, … aby jsem, aby jsi a další varianty.

Abych, abychom, aby … je spojka, která vznikla spojení"a" a tvaru bych – původně tvar aoristu ( minulého času) slovesa být.

Když aorist zanikl, jeho tvary začaly fungovat jako podmiňovací způsob.

Jediným pozůstatkem aoristu jsou nyní tvary kondicionálu: bych, bychom obsahující ch, bys, byste obsahující s.. Jako spojka – abych, abyste, abychom atd.

Další odpovědi
gecco

„abys“ (abychom, abyste…) je spisovné…
😉
„aby jsi“ (aby jsme, aby jste) používají ti, kdo neumí česky…
Doplňuji:
Ypsilonović → jeden ajťáckej…

Všichni mi říkají, že jméno kocoura se jako heslo pro roota nehodí.
Ale když já jsem si už na svýho qzb!7kw_2et tak zvykl!
😉

zzzlatokopka

Pač neumím česky, a víš co, vůbec mi to nevadí:-)))))

Píšu a mluvím tak jak mi zobák narost, a pokud to někomu vadí, ať si trhne:-)))

anonym

Nepřišlo to odnikud – konkrétně. Hodně lidí zkrátka jsi považuje za spisovnější. (A čím více lidí to na internetu opakuje, tím více lidí se v tomto tvaru utvrdí.) Byl bych připraven je do posledního vymýtit, kdybych nad tímto pokolením nezlomil hůl již tak dávno.

quentos

Tak to by mě taky zajímalo, též se mi vždycky otvírá kudla v kapse, stejně jako když slyším nahrazovat „kdybys“ za „kdyby jsi“ a „bys“ za „by jsi“. Asi mají pocit, že když když z toho udělají dvě slova, je to spisovnější :{D> což je samozřejmě blbost, „bys“ nemá se „jsi“ nic společného, vzešlo ze staročeského aoristu.

JájsemRaibek

Protože každý je chytrý až na půdu, ale český jazyk mu nic neříká.
V jakém roce…, aby jste věděli…
A v neposlední řadě nepochopím ještě jednu věc. A to psaní velkých písmen u některých slov, která nejsou ani jménem či názvem. Např. Pro mého Miláčka…

ReHu

Jak píše gecco.není to dnes a je to správně česky. Aby jsi je nesprávný patvar.

talka

Hrách na zeď!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!

mokrygorky

Ty jsi Rus, tobě to může bejt jedno. Aby jsi se nepodělal :)

redy

zzzz- si moje krevní skupinka 🙂

fcoop

Matesax – věř,že mi se ulevilo,že nebudeš mýtiti.
Asi je štěstí,že jsi zlomil.

Hůl.

annas

Já mu dala omylem bod. :((