Otazník123

Proč jdou brzdy v autě při vypnutém motoru natlakovat?

Nedávno jsem čekal na parkovišti z vypnutým motorem a z nudy jsem několikrát prošlápl brzdový pedál který se jakoby „natlakoval“ a pak už s ním nešlo pohnout. Po nastartování se znovu povolil. Je mi jasné že to má zřejmě souvislost s posilovačem brzd ale zajímal by mě princip proč to tak dělá.

Odpovědi
Schluker

Naopak jste “vyslapal” podtlak, ktery byl v posilovaci z bezpecnostnich duvodu od posledniho nastartovani. Schvalne si to vyzkousejte, zastavte nekde na mirnem kopci na bezpecnem miste, zhasnete motor a vyslapejte brzdu dotvrda. Pak bez nastartovani nechte auto pomalinku (!) jet a zkuste brzdit – brzdny ucinek oproti nastartovanemu motoru bude velmi nizky!