Avatar uživatele
Zlatý

Proč "hoří" tělěso při průchodem zemskou atmosférou, že např. rakety musí být chráněné tepelným štítem?

Pokud tělěso - raketa - modul letí z kosmu na Zemi, při průletu zemskou atmosférou se začne zahřívat a není-li chráněno tepelným štítem, dochází ke shoření.
Proč tomu není naopak, pokud těleso letí ze Země do vesmíru?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Odpověď není moje, proto přikládám zdroj "Atmosféra není nehmotná - skládá se z různých malých částic, atomů, molekul. Směrem k povrchu Země hustota atmosféry roste (můžeme si to představit tak, že v určitém objemu se u povrchu Země nachází mnohem víc částeček než daleko od ní). Vlétne-li objekt do vrchních vrstev atmosféry, započne tzv. (aero)dynamický ohřev. Těleso při letu naráží do částeček a tlačí je před sebou (zvyšuje se tlak a ruku v ruce s ním i teplota). Dále dochází ke kinetickému ohřevu, který by se dal shrnout pod termín "tření". Těmito jevy dochází k brždění atmosferických částic/objektu, tedy k přeměně jejich kinetické energie v teplo. Plyn se v okolí tělesa ionizuje, zapaluje. Povrchová vrstva objektu se začne tavit, vypařovat a hořet. Tento proces může trvat různou dobu - my můžeme pozorovat různě "dlouhé" meteory. Jestli objekt shoří (a jak rychle) závisí na faktorech jako rychlost vstupu do atmosféry (teplo uvolněné při pohybu rychlostí "v" v atmosféře je úměrné kvadrátu této rychlosti), na úhlu vstupu do atmosféry (čím bližší je úhel vstupu 90 stupňům, tím větší energie se naráz uvolňuje; objekt se "klouže" po vrstvách atmosféry nebo do ní prostě "narazí"), samozřejmě na materiálu, hmotnosti, ... Tento jev nepozorujeme pouze u těles, která k nám připutovala z vesmíru. Se stejným problémem se potýkají i raketoplány nebo družice při "návratu domů", v menší míře potom letadla."

Zdroj: http://fyzweb.cz/odpovedna/ind ex.php?hledat=kinetick%C3%A9

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

raketa startuje a pomalu zrychluje až dosáhne I.kosmické rychlosti již ve velmi řídkých vrstvách atmosféry až vakuu, při návratu zpět je tomu naopak


Avatar uživatele
Bronzový

Atmosféra chce chránit povrch země tak těleso které letí na zem zapálí aby shořelo dříve než dopadne na zem


Avatar uživatele
Zlatý

Můj bože. Je to dané rozdílem rychlostí !!
A teď si představ že Čína má protilodní rakety které dosahují rychlosti 10 M ( 3,3 km / sec ! v atmosféře !) a neshoří. Z té oběžné dráhy je to ale o mnoho rychlejší.


Avatar uživatele
Pokročilý

Jak píše lexx. Tady je to hezky popsáno:

http://www.quora.com/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.