mandat

Proč Druhý vatikánský koncil přikázal, aby byl oltář umístěn tak, aby se za ním dalo projít?

Nejlepší odpověď
annas

www.farnostko­lin.cz/wp-content/upload­s/07.hodina_mse_sva­ta_lr.doc
pdf 07 Mše svatá

Reforma II. vatikánského koncilu

II. vatikánský koncil se snažil zdůraznit, že mše svatá patří do lidského života, že je realitou, která je s ní spojena. Otočení oltáře směrem k lidu mělo vyjadřovat společenství, které vytváří Boží lid (kněz i laici). Když k tomu připojíme povolení užívání národních jazyků, docházíme k tomu, že se ze mše svaté vytrácí přílišné tajemno .

Tyto skutečnosti ale byly důsledkem snahy II. vatikánského koncilu o to, aby „mše sv. byla zdrojem a vrcholem celého křesťanského života“ . Celá reforma II. vatikánského koncilu měla za cíl aktivní účast věřících, tedy to, aby věřící nebyli jen „posluchači“ mše svaté, aby mše svatá nebyla něčím odděleným od jejich života, ale aby se jejich aktivní účastí na jejím slavení sami s ní ztotožňovali, přijímali ji za svou a v ní se učili svému jednání. Mše svatá se tak má stávat skutečně zdrojem (zde se učíme modlit, jednat) a vrcholem (vede nás k našemu cíli – věčný život a oslava Boha) života každého křesťana.

podrobnosti v odkazu