Avatar uživatele
Registrovaný

Proč došlo v kostele sv. Michaela archanděla v Brně k otočení orientace oltáře i vstupu?

Hezký večer, proč prosím při přestavbě kostela sv. Michaela archanděla v Brně došlo k otočení orientace oltáře i vstupu do kostela směrem k západu? Mám mít o této stavbě referát ale nikde jsem to nenašla. Děkuji za radu.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Je známé, že

1." Orientace kostela (v odborné lit. postihuje výraz orientovaná stavba; z lat. oriens – východ, Východ) je údaj udávající, zda jeho presbytář (a tedy i hlavní oltář) směřuje východním směrem. Pokud ano, označuje se taková stavba prostě jako orientovaná (bez dalšího doplnění); event. neorientovaná v případě, že se nejedná se o stavbu směřovanou východním směrem.
https://cs.wikipedia.org/…

3. Hisstorie kostela
Kostel byl těžce poničen během 30leté t války. Patronát nad ním tehdy převzal Lev Vilém z Kounic, nejvyšší moravský sudí, společně se svou manželkou, Marií Eleonorou z Ditrichštejna, a po něm jejich syn Dominik Ondřej I. z Kounic, říšský dvorský vicekancléř. Na jejich náklady byl v letech 1658-1679 postaven nový, raně barokní kostel v té podobě, v jaké chrám známe i dnes. Stavitelem byl známý brněnský stavební mistr Jan Křtitel Erna.

V duchu barokního urbanismu tehdy byla změněna orientace kostela. Chrám byl presbytářem obrácen k západu, zatímco směrem na východ – do prostoru náměstí - byla vyzdvižena monumentální fasáda chrámu. Presbytář vznikl na místě někdejší chrámové lodi. Zhruba ze stejné doby pochází také terasa s bohatou sochařskou výzdobou (dnešní podoba soch je z velké části určena jejich novodobou renovací Jaroslavem Vaňkem v 60. letech 20. století). ".

https://kostelybrno.signaly.cz /…
http://www.pruvodcebrnem.cz/…


3. Pročtěte si znaky barokního urbanismu.

Třeba ke změně došlo jen kvůli tomu, , že šlo o to, aby dominantní stavba vynikla a " zapojila" se do stávajícího okolí atd.

4. Poznámka
Až do liturgické reformy Pavla VI. na Druhém vatikánském koncilu oltář v katolickém kostele byl obvykle přistavován k východní zdi kostela.
https://cs.wikipedia.org/…

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Cestování

Zlatý Drap 511
Zlatý annas 446
Zlatý led 275
Zlatý Kepler 224
Zlatý hanulka11 223
Zlatý marci1 198
Zlatý gecco 182
Zlatý quentos 178
Zlatý Lamalam 170
Zlatý mosoj 143

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.