_Bůh_

Proč ČNB nenávidí lidí?

ČNB stanovila základní úrokovou sazbu na 4,5 %. Nikdo netuší proč. Úroková sazba je tak nejvyšší za posledních 20 let. K tomu si ještě přičtěte inflaci, kterou ČNB předpovídá pro rok 2022 ve výši 8 %. S tou se nedá nic dělat, protože ta je „dovezená“, ceny rostou po celém světě. Žádný český orgán nedokáže s inflací bojovat, i opatření přijatá na evropské úrovni by měla jen částečný efekt. Proč si ČNB za takové situace ještě kopne do lidí?

Nejlepší odpověď
Hlada

Nevidím v tom projev nenávisti, ale naopak jednu z dílčích cest, jak situaci zlepšit. Končí populistická podpora života na dluh. Čím budou úroky vyšší, tím méně budou lidé nuceni vkládat své úspory do nemovitostí a rizikových investic.

Další odpovědi
aliendrone

Protože MŮŽE. NIKDO A NIC v Česku neudělá s ČNB, nemá na to pravomoce. Je to instituce, která sice má v názvu „česká“, ale to je asi tak všechno. Kdyby si ČNB usmyslela, že od zítřka budou úrokové sazby 100%, tak s tím nikdo nic neudělá, ani policie, ani soudy a ani vláda s parlamentem s prezidentem v čele. A kdyby to zkusil (silou, jinak to nejde), tak by honem rychle šel od válu.

ČNB NENÍ „naše“, jak si zde mnozí prosťáči myslí (a popřípadě systémoví kolaboranti/par­ticipanti tvrdí). ale je to čistě nástroj globálního kapitálu. TO JE NAŠE REÁLNÁ VLÁDA a proti její vůli nezmůžeme NIC! Ani BUBUBU Babiš, kdyby měl parlamentní i senátní 3/5 většinu (jak si mnozí naivně myslí). Ne že by byl tak hloupý a šel „proti“. Ovšem tupý dav má dem(ent)okracii, takže CO SI STĚŽUJEŠ? Máš co chceš, tak držet hubu a krok, tleskat a s důvěrou očekávat lepší (ideálně ZELENOU) budoucnost. Já osobně si na její sledování zamlouvám první řadu s popcornem, prosím! ;) :D :D

elkon

Zeptej se Rusnoka. Tady si jen „plácáš játra“, jak se říká.

Kazatel

ČNB se zvýšením úrokové sazby snaží bojovat proti inflaci, vypadá to, že však doposud marně.

Tomáš1234

Nesouhlasím. ČNB svými kroky chrání úspory lidí. Po většinu mého života pomáhala národní banka spíše dlužníkům, už bylo na čase, aby se to zase na chvíli otočilo.

orwell

alien: někde jsem narazil na citát: „Dejte mi moc nad penězi v kterékoliv zemi a bude mi jedno, kdo tam vládne.“ Asi to nebude úplně přesné, ale ten druhý, který jsem dohledal, byl tento: „Dejte mi možnost tisknout a ovládat peníze, a nebude mne zajímat, kdo tvoří zákony,“ jehož autorem není nikdo jiný než Mayer Amschel Rothschild. Takže co se divíme? Takhle nějak ten svět prostě funguje a už dost dlouho.
Nejhorší je to inflační znehonocování úspor. O tom se moc nemlví, šermuje se hlavně růstem platů a důchodů, kompenzacemi, dávkami…, Ne každý dokáže kompenzovat ztráty vyděláváním na burzách, akciích, kryptoměnách apod. Zejména starší občané nejsou v tomto „in“. Pokud to zkusí, prodělají a postěžují si někde na síti, dostají od mladých znalců ještě po čuni. Dokonce jsem někde četl radu od jistého borce: „Musíte se o své peníze starat, jinak vám je vezmeme!“ Když nedávno uvedla PČR na Novinkách zprávu o vyluxování účtu nějakého staršího občana zmetky, kteří využili jeho důvěřivosti a zároveň varovala veřejnost před podobnými praktikami, nestačil jsem se divit některým příspěvkům v diskuzi pod článkem.
No musíme si holt zvykat, neboť se zřejmě nacházíme v etapě „S inflací na věčné časy a nikdy jinak!“