orestez

Proč byly osoby ve starém Egyptě znázorňovány se psí hlavou?

Někdo preferuje apetýt vepřového kolene. Ale co tam byl ten vlčí čumák?

Nejlepší odpověď
annas

Souvisí s egyptským mytologickým bohem.

Anubis je též známý jako Anup, Anúpev nebo Inpu. – také šakalí bůh, balzamovač.

Anubis měl vítat zesnulé a doprovázet je an cestě k Usirovi (Osiris). Při soudu mrtvých vážil jejich srdce tzv. perem pravdy (obsahovalo všechny hříchy, které zesnulý za svého života spáchal).

Kromě Anubise a Usira byl u soudu ještě bůh Thovt (Thóth). Anubis byl nazývým také pánem východu. Nesmíme pochybovat, že i přezdívaným mistrem: mumifikací apod. technik.

Byl bohem „balzamování“ Kněží, kteří vedli mumifikaci, si nasazovali jeho masku, aby se tak bohu přiblížili. Anubis byl rovněž bohem naděje, protože mohl vrátit život mrtvým; byl strůjcem znovuzrození člověka.

Anup byl nejčastěji znázorňován s hlavou psa, spíše šakala, ležícího na podstavci v podobě svatyně. Jeho barva je černá se zlatým lemováním. Může mít také podobu muže se psí (šakalí) hlavou, jen výjimečně je zobrazován čistě antropomorfně. V římské době, kdy byl zdůrazňován jeho aspekt ochránce Esety, může být zachycen ve zbroji (např. římského legionáře). Nejpozději od počátku Staré říše byl spojován s posvátným předmětem imiutem."
http://www.pos­tavy.cz/6094-anubis/

Další odpovědi
dubraro

Nebyla psí, ale šakalí.
Nebyli to lidé, ale bůh Anubis.

aliendrone

To je přeci jasné, tady názorně vidíš, že i v minulosti se chlastalo v pracovní době!! ;) :D
Jinak >> https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Anup

orestez

@aliendrone, možná se chlastalo, ale chybí tam popelníček. A taky těm polovičním výsledkům z výzkumů nepotřebuji věřit. Ale díky. Je čas najít čas na dočasné vzdělání.