Kazatel

Proč by vlastně mělo chtít Rusko zchudlou a rozkradenou Ukrajinu? A proč má zájem umístit tam svůj kontingent západ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Uplně ze stejného důvodu jako chtělo Krym. Je to pud sebezáchovy.

Další odpovědi
paul1

Disraeli

Území, moc, vliv, víc lidí, víc daní, příjmů, přírodní bohaství, země k podmanění a jistému vykořistění… a protože může, z hlediska síly a převahy. Správa Ukrajiny může být nákladná, obzvlášť,když to neumí, ale když to bude správa jako v Rusku, tak se bude ta provincie jen využívat/zneužívat.
Rusko taky není bůhvíjak ekonomicky silné, vzhledem k jejich velikosti, několika desetiletí trvajícího udájně svobodného kapitalismu…
V počtu obyvatel i velikosti státu je jistý potenciál a při správné správě možnost k síle, růstu, bohatnutí, balhobytu,… S ruskou správou a vedením to tak samozřejmě nebude (oligarchie a nepotismus/pro­těžování, klientelismus, polodiktatura, prospěchářství a obohacování se, regulace, korupce,…).

Rusko nechce, Putin chce… bývalé území Ruska (carské Rusko bylo největší a i SSSR bylo mnohem větší, než dnenšní Rusko). Putin chce být ten, kdo „něco udělá“.. chce se NĚČÍM vyznamenat, zapsat se do historie, připadat si důležitý (megalomania), obohatit se ještě víc… Chce tudíž k Rusku připojit bývalé území, nejvíc Ukrajinu, protože je taková halvní a nejdůležitější (počínaje Krymem, coby strategickým místem). Z jeho porouchaného a egoistického vnímání sebe, Ruska, dějin, práva,… Tak proto. ;)

_Bůh_

Ze stejných důvodů, proč Rusko zahájilo válku i v jiných státech.

1991 Gruzie
1992 Podněstří
1992 Východní Prigorodné
1992 Tádžikistán
1994 Čečna
1999 Dagestán
1999 Druhá čečenská válka
2008 Jižní Osetie
2009 Kavkazský emirát
2014 východní Ukrajina

„V květnu 2014 vznikl Eurasijský ekonomický svaz, který sdružuje některé z bývalých sovětských republik; toto ekonomické uskupení bývá pokládáno za výsledek Putinovy iniciativy, jenž se tak snaží zvýšit, resp. udržet vliv Ruska v postsovětské oblasti. Ještě před vznikem svazu (v dubnu 2005) označil Putin rozpad Sovětského svazu za jednu z největších geopolitických tragédií 20. století, vytvoření svazu naopak označil za „epochální událost“.“ Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Putinismus

hapiky

Putinovič chce obnovit někdejší slávu či moc CCCP.
Také nechce žádné demokratické státy kolem svých hranic, zvlášť když jde o bývalé satelity. A už vůbec nesnese, že by se lidé v bývalých satelitech mohly mít lépe, než ti v samotném Rusku. Celistvá a demokratická Ukrajina by byla pro něj hrozbou.
Už teď skřípe zubama, když vidí, jak se bývalé satelity (včetně nás) přibližují k těm vyspělým, zatímco Rusko a rubl stagnuje, nebo padá dolů.

Jiří Bohumil

Rusku, nejde asi ani tak o Ukrajinu, jako takovou. Jejich zájmem je hlavně (aspoň podle mně), aby se NATO a „západní“ hranice stále neposouvaly a neobklopovaly je čím dál víc. A aby, jak Američané, tak i EU, se nesnažili vnášet svou politiku a pak i s tím spojenou výzbroj a vojenské cíle, opět blíže k jejich hranicím. A pokud dojde opravdu k otevřenému střetu, dosti pochybuji že jej vyvolá konkrétně Moskva.

Ten spíše vyvolá naše nová předsedkyně parlamentu a ministryně obrany.:-)))

Disraeli

„Pud sebezáchovy“ :D, a v jakém smyslu prosím?