jakmanos

Proč by měli další bloky jaderné elektrárny Dukovany budovat zrovna Američané?

Stávající bloky jsou ruského typu a nikdy tam k žádné havárii nedošlo, takže se ptám proč to měnit? A nebude náhodou největším bezpečnostním rizikem nakonec fakt, že jaderná elektrárna pojede na dvou odlišných technologiích což řádově zvyšuje pravděpodobnost havárie v takovéto jaderné elektrárně?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Vlivní lidé vyslovují svá přání nepozvat do soutěže Rusko. Zase jsou papežštější než papež. Západ pokrytecky hlásá sankce proti Rusku, ale rád s nim kšeftuje. Výsledkem je, že nás vyšachuje a obsadí východní trhy. Tomu se říká geopolitika, vždycky na ni dojde a my jsme v ní hodně slabí.

Další odpovědi
Pepa25

Z geopolitických a bezpečnostních důvodů by to neměli být Rusové nebo Činani.

A naštěstí otázka nestojí Rusové nebo Američané, ale jsou minimálně 4 zájemci (někde se uvádí 5), ještě jsou to minimálně Francouzi a Korejci.

K havárii na ruském (sovětském) typu JE došlo – zrovna k té největší na světě …

Nassin

USA už vyhrály?
Tendr na stavbu Dukovan oficiálně vypíše až příští vláda.

Zdroj: https://www.i­rozhlas.cz/eko­nomika/dukova­ny-cez-vlada-havlicek-rusko-cina_2103251601_pj

Dochy

Souhlas s Ametyst. Jen politika a kšefty. Někdo tlačí myšlenku, že Rusové ne, aby protlačil západní řešení. Ty stejné státy pak s Rusy klidně kšeftují, ale my budem nakupovat draze zboží ze západu. Jinak té kombinace (Nový západní blok vedle starého východního) bych se asi tak nebál, podle mně to budou víceméně nezávislé provozy, jen uzavřené v jednom areálu. Stejně nová Ruská technologie nebude to samé co stará, která tam je.

Peppa: Černobyl byl postaven tuším i s ohledem na vojenské využití, jde o jiný typ reaktoru. A mám za to, že Rosatom tyto reaktory nestaví. (tedy v současnosti je asi nestaví nikdo)

Drap

Ro je přece jasné. Mají jednak nejvyšší cenu a velkou poruchovost. Tak se to přece naši přátelé musí někde naučit. A kde jinde, než ve vazalském státě, kde lehce dokáží prosazovat svou politiku a své zájmy.

platnostomz

To jsou takové ty „ekonomické“, „geopolitické“ a „bezpečnostní“ akce, kdy máte fungující auto se spalovacím motorem a vy z něho za drahý peníz uděláte hybrid. Pak to končívá jako v tom jednom díle o leteckých katastrofách. Servis A, který servisuje motory přelepí na letadle čidla, protože chce letadlo po servise umýt, ale zapomene pásky z čidel po umytí odstranit. Piloti hlásí před startem závadu s výškoměrem, za tento systém zodpovídá Servis B a tak jde letadlo do servisu B. Servis B napíchne letadlo na počítač a nevidí problém a tak zkalibruje výškoměr. Letadlo odletí a v mlze spadne, protože Servis B nevěděl, že servis A přelepil při servise jejich čidla a piloti nevěděli, že výškoměr je špatně zkalibrovaný…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

platnostomz

@Dochy V areálu bude mít jeden z provozů problém, ale lidé z vedlejšího provozu jim nepomůžou lidsky ani technicky, protože dvě odlišné technologie. No problem

Dochy

Ty technologie budou různé tak jako tak… 30–40 let vývoje 😉 V případě potřeby „záskoku“ tam tak jako tak půjde pracovník jen s povrchní znalostí provozu a bude muset pracovat podle pokynů někoho „místního“. Docela bych předpokládal, že ty generační rozdíly budou výrazně větší než ty rozdíly mezi východní/západní technologií.

Drap

To je přece jasné. Pokud známo z netu tak dodávky z USA patří mezi nejporuchovější a jsou také nejdražší. Přece se to naši spojenci musí někde naučit. A kde lépe než ve vazalském státě, kde velmi lehce prosadí i politický postoj k plnění svých zájmů ve světě.

Pepa25

Že jsem tak smělý – kde z internetu? A jak dlouho se taková věc učí? Jak se vlastně pozná vazalský stát?

Ametyst

Pepa25: To je přesně to, co říká Václav Klaus o vlivu německé politiky na ČR: „Merkelová si kýchne a my tu už máme chřipku.“ Proto tento chytrý pán podporoval německou stranu před volbami do Bundestagu, a ne žádnou českou. V ČR politika nemá řešení, neb je vazalská. Stačí se podívat na neslaného-nemastného Petříčka.

Pepa25

Petříček pokračuje v naší zahraniční politice lidských práv, což je jesna z mála věcí, co můžeme jako malá země světu nabídnout. Ale jinak jsem se ptal Mosoje na USA, ale vám z toho vyskočila Merkelová 😉

Mr. Marek

Pepa: Viděl jste včera Máte slovo? Sám minoritní akcionář ČEZ je přesvědčen, že mantinely a pravidla se tvoří ku prospěchu Ruska (Rosatomu). Takže ano, není to jen USA a Rusko, ale…?

Pepa25

Právě kvůli silnému lobbyingu Ruska, které si myslí, že patříme do jeho zájmové oblasti, je zapotřebí rázně odmítat nesmysly, které šíří, např. že dostavba JEDU je ideologický souboj USAxRusko !

Mr. Marek

Pro mě osobně je stěžejní, že potencionální partner musí být důvěryhodný a spolehlivý. Rusko zrovna v tomto není, viz jednání vůči některým zemím v rámci distribuce vakcín. Do toho sankční politika, návaznost firmy na Kreml a míra korupčnosti a netransparentnosti ruského prostředí je spíše alarmující, než uklidňující. Není to souboj Rusko vs. USA, spíše bych se obrátil na západní partnery, respektive na Jižní Koreu. Informace BIS bych vzal na vědomí. Ale tlak z Hradu a okolí je silný.