Terixína

Proč Bohdan Chmelnický podepsal Perejaslavskou dohodu?

Je to dost kontroverzní – Bohdan Chmelnický byl kozácký ataman, tudíž hrdý patriot Ukrajiny, a podepsal Prejeaslavskou dohodu – smlouvu, která rozdělila Ukrajinu na dvě části, jedna připadla Polsku a jedna Rusku. Proč to udělal, když přitom s Poláky a Tatary předtím kozáci bojovali?

NENÍ TO ÚKOL, JE TO MŮJ OSOBNÍ ZÁJEM

Nejlepší odpověď
led

Kozáci spolu s Tatármi Tuhaja Beja počas povstania síce Polsko porazili, ale polské knieža Wiśniowiecki po odchode Tatárov nakoniec kozákov porazil (krásne o tom píše poľský spisovateľ Sienkiewicz v románe Ohňom a mečom) Preto sa atamani na čele s Bohdanom Chmelnickým obrátili na ruského cára Alexandra Michajloviča a počas Rusko-poľskej vojny, ktorá skončila prímerím, aj keď sa niekedy hovorí o víťazstve Ruska, keď aj Bohdan Chmelnickij podpísal Perejaslavskou dohodu o rozdelení Ukrajiny v prospech oboch bojujúcich strán.
Rusko ponúklo za rozdelenie zachovať práva atamanov na šľachtickej úrovni a čiastočnú autonómiu ľavobrežnej Ukrajiny. Tieto práva za poskytovanie ozbrojenej pomoci Ruskému cárstvu prakticky vydržali až do roku 1918. Na poľskej strane kozáci prišli o dedičské práva a dostali sa na úroveň sedliakov a bezzemkov, ich pôdu zabrala poľská šľachta.
zdroj: učebnica dejepisu a http://www.ar­madninoviny.cz/de­jiny-ukrajiny-iv-polsko-litevska-nadvlada.html

výnimočne som túto látku rozpísala, pretože podľa mojich skúseností sa na škole učí dejepis spôsobom „čo a kedy (roky prosím presne)“, ale nie „prečo, príčiny a následky danej udalosti“. alebo sa mýlim a nový dejepis na školách učí aj toto?

Další odpovědi
ivzez

Zkus to vysvětlit sama, zkontrolujeme tě
(úkol za tebe ale neuděláme).

_____

Led, už zase???

led

Ivzez,
Takto sa to na škole neučia, majú iné osnovy