Terixína

Jak to bylo s Ukrajinci a Tatary podle Sienkiewicze?

Ukrajinci a Tataři podle Sienkiewicze

V popisu knihy a filmu Ohněm a mečem Henryka Sienkiewicze je: „V dobách bitev proti Ukrajincům a krutým Tatarům, jejich spojencům…“ – ale vždyť ukrajinští kozáci vždy bojovali jak proti Polákům, tak Tatarům, tak proč by najednou měli být jejich spojenci?

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba se vrátit do historie, jak se Tataři dostali do další části Evropy, i když někteří zde již žili. Ve 14. století je přesídlil litevský velkokníže, ochránce musilmů, do litevského města, které spravoval. Jeho bratranec Vladislav Jagello, litevský velkokníže a polský král, to několikrát opakoval a vznikaly tak tatarské vesnice na území Polska i Běloruska.

Přesídlencům do Polska se říkalo se Lipkové. Odvozené od tureckého názvu pro Litvu. Spousta z nich se přizpůsobila a přijala v Polsku křesťanskou kulturu i náboženství

Henryk Sienkiewiclz byl po otci Tatar, jehož předci se dostali do Litvy v 16. a 17. století.

„Tataři nebyli pouze vojenskými spojenci Poláků hlavně v bojích s Řádem německých rytířů, ale také jejich výraznými protivníky (krymští Tataři) při povstáních na Ukrajině.“

Podrobnosti v článku " Tataři mezi námi"
http://www.de­mokratickystred­.cz/tatari-mezi-nami/

Další odpovědi
aliendrone

Možná ti uniklo, že v té době bylo „střídání kamarádů“ na denním pořádku (ostatně i v současnosti to není nic podivného). Například uherští králové běžně najímali Kumány (turkotatarské etnikum), které jinak Uhry plenilo (byli to kočovníci). Ostatně – košlile je vždy blíže, než kabát a účel světí prostředky.

Známe ještě podivnější spojenectví – např. ve 30tileté válce válčila katolická Francie spolu s protestanty proti katolickým Habsburkům nebo 2. světová válka – konzervativec Churchill se spojil s komunistou Stalinem atd. atd. :)

led

Diela Henryka Sienkiewicza okrem silného vlasteneckého nacionalizmu sú poznamenané aj vtedajšou šľachtickou národovskou politikou Poľského sejmu voči svojim susedom.
V časoch udalostí opisovaných v jeho kozáckych románov Ukrajinskí kozáci pôsobili ako nárazník medzi Europskymi štátmi (zvlášť Poľskom a Uhorskom) a Tatárskymi nájazdníkmi. Poľská šľachta zaberala aj polia ukrajinských kozákov zo západu, rovnako „vyberaním poplatku“ Tatárski cháni ožobračovali ukrajinský ľud.
Z dôvodov oslabovania nepriateľa Tatári používali politiku stáročí , platnú do dnešných čias „nepriateľ môjho nepriateľa je mojim priateľom“ a Poľsko bol jeden zo silných nepriateľov, tak poskytovaním svojich rýchlych jazdeckých jednotiek ukrajinským bojovníkom (aj za cenu odovzdania poľských zajatcov Tatárom) oslabovali Poľské kráľovstvo.