zjentek

Pro představu, dá se nějak popsat, jak veliká by byla pouhým okem vidět Země z povrchu Měsíce?

Nejlepší odpověď
Dochy

„Je dobré si uvědomit, že poloměr Země je bezmála 6400 km, poloměr Měsíce bezmála 1750 km“ – https://vesmir­.cz/cz/casopis/ar­chiv-casopisu/2007/cislo-4/velikost-mesice-ruznych-zemepisnych-sirkach.html

Vzhledem k tomu, že Země je zhruba 4× větší, Měsíc je od Země kupodivu vzdálen víceméně stejně jako Země od Měsíce (nepatrný vliv změny polohy pozorovatele, který může být až o poloměr tělesa na kterém stojí blíže k pozorovatelným „okrajům“ objektu, který pozoruje, můžeme s klidným svědomím zanedbat) tak Země by z Měsíce měla být pozorovatelná jako kruh s 4× větším průměrem, než Měsíc pozorovatelný ze Země.

Fotky poskytnuté kolegy zde jsou sice hezké, ale o tom poměru moc nevypovídají, protože laicky nemáme nic jak je zkalibrovat a porovnat (museli bychom znát originální data snímku – čím to bylo foceno s jakým rozlišením a s jakým zvětšením a vedle toho dát fotku Měsíce ze Země focenou stejnou technikou, nebo s kompenzovanými rozdíly.

Další odpovědi
aliendrone

https://thumbs­.dreamstime.com/z/vi­ew-moon-limb-earth-rising-horizon-footprints-as-evidence-people-being-there-great-forgery-collage-view-153581690.jpg

zjentek

Aliene, dík (;

Hm, tak to kura nejsme zas tací obři v ohledu k tomu prťavýmu měsíci. Ale ono je to asi jedno. I kdybych v tý vzdálenosti stál na želvě, tak ta Země bude zase taková, počítám. 🤔😝😝… Teda na těch upocených (ve vesmírném měřítku) cirka 360k jsme celkem „hliněnka“. 🤷‍♂️

zjentek

Ty šlápoty, to dělal Kubrick? (; D; D;

aliendrone

zjentek>>> Asi jo, to víš, chybička se vlouuuudíííííí, a a á, a a á… 😉

Pepa25

Tak zrovna tento obrázek je koláž. Určtitě originální je toto: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Earthrise