annas

Přišli často mnozí o vše, jiní jen o morálku? Nebylo 1. projevem úpadku zavedení fíkových listů, 2. jejich odstranění?

Podle Jana Sobotky

http://esperan­to.wz.cz/AFORIS­MY.pdf

Obrázek

https://pixaba­y.com/photos/a­dam-and-eve-religion-albrecht-d%C3%BCrer-60581/

Platí?

1. „Lidí, kteří jsou ochotni hlásat morální pravidla, je podstatně víc než těch, kdo jsou ochotni se jimi řídit.“ – Jan Sobotka

2 „K čemu čisté svědomí, vyžaduje-li se čistý trestní rejstřík.“ – Jan Sobotka

https://books­.google.cz/bo­oks?id=Al9s8U­GASEkC&pg=PA4&lpg­=PA4&dq=Aforis­my+o+morálce&sou­rce=bl&ots=JnC-Erzuoo&sig=AC­fU3U3iZk7vUHvQDhrEP­xKqeJaBSTl_eA&hl=cs&sa=X­&ved=2ahUKEwiw17nS66vpAh­WK-KQKHbMSC_YQ6A­EwAnoECAgQAQ#v=o­nepage&q=Aforis­my o morálce&f=false

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že poslední dobou přichazejí lidé častěji o morálku než o vše ostatní. Těžko říct, čím to je. Myslím, že morálka sama o sobě vznikla v době vzniku těch fíkových listů. Každá komunita, pokud má více než jednoho člověka nutně potřebuje pro přežití jistou morálku. Morálka se vyvíjí a mění s vývojem společnosti. Možná je to právě tím, že lidstvo má svým způsobem všeho dostatek, někdy i přebytek, tak slevuje ze svých morálních pravidel.
S oběma uvedenými body musíme souhlasit, i když je to podáno dost zjednodušeně
1 U prvního je to asi právě tím, že se vztahy a morálka uvolňují, aq tím vzniká dostatek prostoru pro kázaní vody a pití vína.
2, Zákony vznikly kdysi také na základě morálky. Bohužel dnes je už mezi nimi a morálkou nalézt celou řadu rozdílů.
Nikdo z nás neni schopen určit kam až to všechno povede. V každém případě si myslím lze už dnes říct, že takto to v pořádku neni.