Povídá se při sběru švestek na slivovici, že co švestečka to kapénka?

Alespoň tak mi to vždy říká otec, když přehlédnu nějakou tu švestku. Má pravdu? Jaké máte vlastně zkušenosti s pálením slivovice, či jiného alkoholu? Kolik toho tak ročne vypálíte? Kolika procentní slivovice vám nejvíc šmakuje?

Odpovědi
Kepler

No, s tou švestečkou a kapénkou to nemůžeš brát doslovně, ale spíš jako lidové rčení. Možná, že těch kapének z jedné trnky može byť vjecej. Já sám osobně jsem sice nepálil, ale pálil jsem se tchánem a přidaj svojeho do kvasu. Pak jsme proces pálení osobně kontrolovali v palérni. Však taky tchána jednou dovezli dom na dvoukoláku. Kdo chce mít dobrú slivovicu, pálí zásadně z valašské trnky. Do kvasu nepřidává cukr a předek z destilace vyleje, stejně jako zadek. Ve Valašském království se pálí tak na 53%. Ty sračky z jižní Moravy, kde se pálí z kde čeho, patří do …

Drap

Teď už nepálím, ale když jsem sbíral , tak jsem to nikdy neříkal. Pálival jsem tak cca 40–50 litrů slivovice, k tomu občas nějaké jablko a někdy hrušky. Myslím , že pro běžnou konzumaci je tak akorát 56 – 62 stupňů. Tedy slivovice. Zkušenosti mám s pálením jen ty nejlepší.