Kryšpín

Při přímém čelním střetu dvou aut se rychlost sčítá či nikoliv?

Názory se různí dopravní expert Jan Pechout má názor, že se jedná při rychlosti 90 km obou aut o náraz do pevná překážky jako při 180 km.

Nejlepší odpověď
Kepler

Souhlasím s Pechoutem. Rychlost je relativní veličina, která se musí k něčemu vztáhnout. Vůči stromu vedle silnice jede 90, vůči protijedoucímu autu 180. Tomu odpovídají i míry destrukce na autu.

Další odpovědi
Drap

Ano, sčítá

ivzez

Takže nenaučil → proč svá „tvrzení“ stále nepodkládáte odkazy?

mosoj

Rychlost je vektorová veličina. Vektory se mohou sčítat i odečítat. Při čelním střetu se sčítají. Uvolněná kinetická energie při čelním střetu odpovídá součtu rychlostí a hmotností. On to napovídá již zdravý rozum.

Mp2

Pokud proti sobé jedou dvě auta 100km a přesně čelné se trefí, náraz se rovná 100km…

Buďto sis to špatně přečetl nebo zapamatoval.

Kdo tvrdí opak, máte internet a je 21. Století.. Ale opak je školáckou chybou.

Arne1

Minimálně stokrát matematický a dokonce i experimentálně dokázáno ZE NESČÍTÁ.
Laicky si to predstav tak, že každé to auto je likvidováno stejnou silou, takže polovinou celkové.
Najdi si na Internetu experimenty které to dokazuji

aliendrone

Evergreen dotaz od počátků internetu milionkrát řešený. Ujasni si na co se ptáš- na sčítání rychlostí (v hlavní otázce) NEBO na hybnost/impuls síly (v doplnění dotazu)? Míchat jedno s druhým neradno, jakkoliv to spolu úzce souvisí. Kepler to vystihl, rychlost je relativní vztažná veličina. ;) :D

BTW k tomu sčítání rychlostí – pokud přičítáš ZÁPORNOU hodnotu (v tomto případě reprezentovanou OPAČNÝM vektorem), tak reálně odečítáš. ;) :D

Mrixy

Ano. Když proti sobě pojedou dvě auta rychlostí 90km/h a srazí se, tak to je stejné jako by jedno auto narazilo do překážky v rychlosti 180km/h. Za mě, je blbost jako překážku považovat betonovou zeď… tak když to je čelní střet tak do dalšího auta, které ale stojí, a je přichyceno aby se nemohlo pohnout… jinak by se „odrazilo“ :D

Arne1

To je hrozné, kolik pavědeckých názorů je tady kladně hodnoceno

Kryšpín

Ivzez klídek, pozor na tělesnou schránku teploty jsou vysoké u starších osob hrozí CMP a další oběhové poruchy.

V kavárně / nikoliv pražské / jsem se setkal s dopravním expertem panem Pechoutem a na toto téma má uvedený názor.

Arne1

I když je to dopravní expert, tak se může mýlit (a taky se mýlí). Ostatně, práce takovýchto dopravních expertů je bohužel denodenně vidět kolem nás.

Ametyst

Kepler: Vůči stromu jede auto „jen“ 90, ale sešrotované je jako kdyby jelo 180. Strom má obvykle jen maličké škrábance: kvalitní materiál.