Avatar uživatele
anonym

Přešel Mojžíšův lid suchou nohou přes moře když prchali z Egypta?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, kapka, flodur před 4513 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Všichni přešli. Objevily se nové informace.

Biblický příběh o tom, jak Izraelité při útěku před faraonovými vojsky přešli suchou nohou přes moře, se možná zakládá na pravdě.
Podle vědců ovšem nešlo o božský zásah, ale spíš o kombinaci nezvyklého počasí a chování kapalin.

„Naše simulace poměrně přesně odpovídají biblickému příběhu,“ vysvětluje Carl Drews, který se podílel na výzkumu Národního střediska pro atmosférický výzkum v americkém státě Colorado.
Nejspíše však nešlo o Rudé moře, ale o mělkou lagunu poblíž delty Nilu, dodává americký tým, který studoval staré mapy a hledal „Rákosové moře“, o němž se Bible několikrát zmiňuje.
Archeologické nálezy, informace ze satelitních snímků i prastaré mapy pak podle listu Telegraph vědcům pomohly odhadnout směr proudění vody a hloubku jezera v době před třemi tisíci let.
Šlo o pobřežní lagunu zvanou Tanis, do níž se vlévalo jedno z vedlejších ramen Nilu.

Počítačový model ukázal, že dvanáct hodin trvající východní vítr o síle 101 km/h mohl 1,8 metru hlubokou lagunu „rozdělit“.

Vznikl by tak přes tři kilometry dlouhý a bezmála pět kilometrů široký „most“. Tento koridor by byl dost velký na to, aby jím mohli Mojžíš a jeho lid projít. Po obou stranách tohoto koridoru se pak vytvořily jakési vodní zdi. Jakmile vítr opadl, tato vodní masa vytvořila mohutnou vlnu, která mohla zalít a zničit egyptské vojsko.

„Rozdělení vod můžeme pochopit pomocí dynamiky kapalin. Vítr pohybuje vodní masou zcela ve shodě s fyzikálními zákony. Mohlo tak dojít k vytvoření bezpečného průchodu, který měl na obou stranách vodní zeď. Při ustání větru se pak tato vodní masa náhle do suché prohlubně zřítila,“ popisuje Carl Drews, jak mohlo k jevu dojít.

Volny.cz
EuroZprávy.cz

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
verka

Přešli. V tu dobu to bylo možné. To co jeví jako zázrak je většinou logicky vysvětlitelné, mnohdy jsou to také symbolické náznaky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elektrikář

Je nádherná kniha, Tajemství mrtvého moře.
Je to cesta spisovatele podle biblické cesty
židů z otroctví z Egypta. Zjistil že krajina odpovídá popisu a že popisované zázraky se mohly stát.Dnešní znalosti je dokáží vysvětlit.V té oblasti je migrační tah křepelek, jsou po přeletu moře tak zesláblé že je můžte jen zbírat.Vypravil se tam několik křepelek poslal n laboratorní vyšetření. Po nějaké době letí křepelky zpět. Jelikož je poutníci je pojedli v době půstu udělalo se jim špatně. Po další laboratorní zkoušce se zjistilo ze se křepelky najedly kaktusovými semeny obsahující aklaloidy. Křepelky tam migrují tisíciletí a alkaloid jim nevadí. a Lidem je po něm špatně.Take našly hořké prameny. po namočení rostlin s vysokým obsahem kyseliny šťavelové které dokáží hořkou sůl neutralizovat. Zázraky ???? Kdo ví ????

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost