Avatar uživatele
Registrovaný

Přepsání domu na nezletilé dítě

Druh by chtěl přepsat dům na 2letou dceru.Je to možné?A je možné si do smlouvy napsat pár podmínek jako že dům nesmí dát do zástavy nebo za našeho života prodat a ještě bysme tam chtěli zřídit pro nás břemeno užívání.A může toto všechno sepsat právník nebo jen notář?Já myslím že je to snad jedno nebo ne?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Jedno to není, protože pokud tam našviháte chyby, bude vám to katastr nemovitostí vracet a tím se bude vklad prodlužovat a také prodražovat. Takže doporučuji sepsání notářem či právníkem.
Zadalší si uvědomte, že vlastníkem bude nezletilé dítě, a tedy manipulovat s nemovitostí bude moci pouze ustanovený zástupce. Až vaše dítě vyroste, bude výhradním vlastníkem a domnívám se, že může dělat s domem cokoliv. Řekla bych, že takovouto podmínku nelze zřídit, tato musela by být zapsána do katastru nemovitostí.
Jedinou útěchou vám může být, že pokud na domě budou viset věcná břemena, nebude mít případný věřitel o zástavu zájem.
Doplňuji:
To Standa: No nejsem si moc jistá tím, že můžete někomu darovat barák s podmínkou, že ho nesmí zastavit.
Navíc i zřízení VB by nebylo tak jednoduché, neboť by ho zřizovala nezletilá osoba.
Souhlasím, že tazatelka nechtěla smlouvu sepisovat sama :-))), a tím to jí omlouvám.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Doporučuji tento postup:

1. zajděte k nejbližšímu notáři, bez něj se totiž stejně neobejdete (minimálně kvůli ověření podpisů na kupní smlouvě)

2. protože se však jedná o docela složitější právní úkon, tak se neobejdete bez právní pomoci... a tu vám poskytne notář

3. mrkněte do zdroje, kde odkazuji na obdobnou otázku, která je spojená s převodem nemovitosti na nezletilou osobu..., je tam určitá komplikace, kterou vám jistě vysvětlí zmiňovaný notář

----------
To Jambalaya:
Já si myslím, že se tazatelka ptala na to, zda smlouvu má sepsat notář nebo právník nikoli varianta, že by smlouvu sepisoval ´laik´ :-)

Jo a ty zmiňované omezující podmínky lze do kupní smlouvy určitě začlenit..., v tom by neměl být problém.


Doplňuji:
Mrkněte do diskuze...

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ prevod-nemovitosti

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

standa

To Jambalaya:

Je zřejmé, že ´podmínku´ o zákazu zástavy domu, nelze zapsat do katastru..., ale úplně klidně ji lze zapsat do kupní (darovací) smlouvy a svázat její případné porušení se sankcí. Úplně jiné téma by pak byla výše sankce, aby ´motivovala´ k neporušení tohoto zákazu.

Co se týká zřízení věcného břemene u zmiňované nemovitosti (byť v budoucím vlastnictví nezletilé osoby), tak já si neuvědomuji z jakého důvodu by katastr toto břemeno (na kterém se obě smluvní strany */ shodly) nezapsal.

*/ a právě kvůli takovéto nestandardní záležitosti bude katastr vyžadovat stanovisko soudu, na který se bude muset otec dítěte obrátit, aby ´posvětil´ návrh kupní (darovací) smlouvy

Avatar uživatele
Bronzový

Jambalaya

Tak nějak jsem to chtěla říci, ale někdy se to úplně z textu nevyplývá.
Samozřejmě, že podobné podmínky nelze do katastru napsat a tím pádem nejsou dle mého názoru účenné vůči třetím osobám. Když si přestavíme např., že by pak již dospělý majitel dům zastavil bance a někdo napadlo zástavu napadnout, nemyslím, že by to mělo nějaký smysl. Podle mně by bylo leda možné do smlouvy zahrnout třeba sankci za podobný počinek. Ale samozřejmě to lze udělat, jen jsem chtěla podotknout, že podmínky, které nejsou vymahatelné, skoro nejsou podmínky.
Jinak s vámi souhlasím.

Rovněž souhlasím i s tím, co píšete o zřízení VB. Je to samozřejmě komplikovanější, ale jde to. Nenapsala jsem, že to nejde, jen jsem upozornila na úskalí :-)))

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2166
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.