Ondrejek

Rodiče přepsali byt přímo na mého bratra, bez mého vědomí. Mám právo na vyplacení z bytu?

Rodiče přepsali byt přímo na mého bratra, bez mého vědomí. Rodiče jsou už staří. I když bratr tvrdí, že se spolu nějak vyrovname po smrti rodičů, i když asi nemusí. Můžete mi prosím poradit, jestli mam právo na vyplacení z bytu?

Nejlepší odpověď
cukrar

Rodiče se nemusí ptát syna, pokud chtějí darovat byt jinému synovi.
Právo na vyplacení z bytu nemáte. Při dědictví uplatníte u notáře „kolaci“. Ten již bude vědět, co to je a Vy si mezi tím doplníte info, třeba zde:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kolace

Další odpovědi
Hlada

Cennější dar za života zůstavitele je možné započíst do dědictví. Aby nedošlo v budoucnosti k neshodám, bylo by dobré s bratrem už teď uzavřít písemnou dohodu.

Edison

Ne. Je pouze věcí rodičů, jak s bytem naloží. Já to měl podobně, když máti převedla vlastnická práva a podíl v družstvu na mě.

elkon

Za svého života mohou rodiče s majetkem nakládat podle svého. Asi měli nějaký důvod. V tom případě máš smůlu. Je to pak mimo dědictví.

Pepa25

Osobně bych se ptal spíš rodičů, proč to udělali a co si představují, že dostatnete vy, než na internetu …

Edison

Jo, to co Cukrář píše smysl dává. Jen tu kolaci vidím spíše problematicky. Jako první problém je ta hranice tří let.

Edison

Hlada, a jak se to jako udělá? Nějaká citace? Co se jednou přepíše, jak je možné to zpětně zahrnovat do dědictví? Kdo to udělá?

Edison

Neznamenalo by to zneplatnění takového převodu?

cukrar

Já jsem uplatňoval kolaci na dům a soud nám dal zapravdu. Máme již méně příbuzných, se kterými se stýkáme.
Převod není zneplatněn, ale hodnota kolace se odečte od dedického podílu. Zkrátka jeden dostane méně za to co již dostal. Pokud není co dědit, nepomůže kolace, pokud je dědictví menší jak hodnota bytu, dědit bude jej jeden do výše hodnoty dědictví.
Pochopil?

Edison

Jasně. Já to pochopil už z toho linku. Jen jsem následně konstatoval, že to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát…