mikiva

převod nemovitosti

Jak postupovat,chceme-li převést nemovitost na nezletil.syna?

Nejlepší odpověď
standa

Není to tak jednoduché (i když v 99% případů se ze strany rodičů jedná o dobrý úmysl), protože je nutné brát do úvahy i fakt, že převodem vlastnictví přechází na nabyvatele i „povinnosti“ s tíživý následky (např. povinnost platit daň z nemovitostí, smluvní vztahy s dodavateli energií, údržba, disponování atd.).

Takže po uzavření darovací nebo kupní smlouvy u notáře, kterou bychom za běžných okolností vkládali do katastru nemovitostí, musí do ´hry´ vstoupit soud*), který zjednodušeně řečeno posoudí okolnosti zmiňovaných ´tíživých následků´ a až poté bude možné celou akci dokončit vkladem do katastru.

*) rodiče by měli podat na místně příslušný okresní (obvodní) soud návrh na schválení právního úkonu za nezletilého, účastníky řízení budou oba rodiče (nebo ten z nich, který vykonává rodičovská práva výlučně) a nezletilý potomek

Je však možné, že notář ´poradí´ jiný praktičtější postup.

Další odpovědi
panenka

musíte k notáři kde sepíšete patřičný dokument že např:po dovršení 18 let mu chcete nechat nemovitost tohle s vámi sepíšou a taky vám poradijou jak postupovat dále.musíte mít nachystané patřičné dokumenty dopředu-výpis z katastru,občanky veškeré doložené dokumenty k té nemovitosti