zjentek

Předpokládají se ve vesmíru taky černé děrokupy?

To je porád jenom samá hvězdokupa, přitom mince má dvě strany a my když už se tak fascinující cestou skrze mléčiou dráhu k nějaký hvězdokupě vydáme, tak by se cestou mohla vplést objektivu do cesty třeba i řádná kupa červých děr, přímo nějaká děrokupa, nebo nemohla? Koukám jak jede ten záběr optikou po těch hvězdách, jak je elegantně míjí a žádná nevychovaná hvězda ani nazastíní výhled, ale to bychom si černý děrokupy všimli, ne? V záběru ve druhým videu je prakticky nemožný něco přehlídnout! ;)

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/477893-pohled-5500-let-do-minulosti-vedci-natocili-unikatni-zabery-zarici-hvezdne-krajiny.html

Nejlepší odpověď
Kepler

Děrokupy jsou teoreticky možné, ale téměř nepozorovatelné. Vše, co do černé díry vletí, nikdy už nevyletí. Ani světlo. Komplexy černých děr ale mají jen krátké trvání, protože spějí k rychlému zániku v důsledku vzájemné uchvancajůcí přitažlivosti a tak brzo splynou v jednu. Přesto jeden komplex existuje přímo u nás v Praze, aniž by to kdo tušil. Je to v souhvězdí Malá Strana (Chcanis minor) skládající se z budov čísel popisných 176, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 6, 7, 8 a 518. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Parlament_%C4%8Ces­k%C3%A9_republi­ky

Další odpovědi
Edison

Myslím, že vzhledem ke svým velikostem, přesněji hmotnostem, by se taková kupa BH hroutila to jedné superobří BH. Ty by se pak spíše, než jako hvězdy, chovaly jako galaxie, nebo dokonce kupy galaxií, opět vzhledem ke svým hmotnostem. Vyšší útvary už jsou jen nadkupy galaxií a vlákna galaxií.