nyjono

Před chvílí mluvili v rádiu o tom, že v ČR mají muži o cca 1/5 vyšší důchod než ženy. Proč tomu tak je?

Nejlepší odpověď
ivzez

Protože dosahovali vyšších výdělků.

Důchod se skládá ze dvou částí: ze základní (pro všechny stejná)
a procentní výměry → ta se stanoví z příjmů od roku 1986.
_______

Doplňuji:

Další příčinou bude výchova dětí → tato doba se do doby
důchodového pojištění zahrnuje jako vyloučená a dřívější
odchod žen (podle toho, kolik dětí vychovaly) do důchodu.

Ženy mají ke dni odchodu do důchodu kratší dobu důchodového pojištění.

Další odpovědi
Kepler

Protože muži mají dlouhodobě i 1/5 vyšší výdělky. To má svoje kořeny už v dobách komárů, nikdo nechtěl zaměstnance, co vzápětí odejdou na mateřskou. Navíc tradičně měl rodinu živit muž a žena, pokud taky šla do práce, tak to bylo bráno jako přivýdělek.

orestez

Ženy chodily dřív do důchodu než muži. Chlapi vystavěli celou ekonomiku a ženy prodávaly, nebo byly ve službách, které jsou špatně placeny.
Jenže rok cca 2009 to mění. Z obchodních akademií vycházejí ženy ekonomky s vysokým vzděláním. A muži přežívají – jedni na úkor (cizích) dluhů, další se pokoušejí podnikat, nebo jsou špičky ve svém oboru. Nebo vysloužilí policisté a vojáci. Takže za několik desítek let se dočtou jinou zprávu. Proč to řešit?

dudu

U důchodců juniorů to už dnes neplatí. Např. moje choť má vyšší penzi než prezident Zeman.

Arne1

Přítelkyně má vyšší důchod než já. Přesluhovala 3 roky (já jen rok a půl) a má k tomu dva tisíce vdovského. Takže je to silně individuální. Ale většina žen jde bez rozmyslu do důchodu co nejdříve a neuvědomí si že přředčasný důchod = podprůměrný důchod.

Mp2

Protože to tak prostě vyšlo…

Nejvíce řidičů bourá v úterý..
Nejvíce psychopatů se rodí v listopadu..

Prostě statisticky něco muselo něják vyjít..

orestez

Třeba ať si kdo chce kliká na co chce, nečtu vše. V minulosti kam patřím i já, ale bylo mě 19,20, tak chlapi seděli v přeplněných hospodách a z nich vycházel dým. Ženské sobě zvaly domů kamarádky, pekly dorty, což chlapi odmítli, protože na to měli, ale ne tak. Jasně, nájem stával 300 Kčs. Z jaké výši mzdy? No ne, já už to stejně vidím z pohledu toho místního děcka.

Bez, nebo s dovolením vám ukážu nádherné bytosti. Které nadělily Jména. A kdyz babičky neumřely, tak se baví dětmi a pamatují si jména všech.

ivzez

Arne1,

nemyslím si, že by většina žen odcházela do předčasného důchodu
bez rozmyslu. Často je naopak dobře promyšleno.

Než „viset“ v předdůchodovém věku na úřadu práce
bez podpory a na sociálních dávkách, z nichž se nedá vyžít,
dá řada (nejen) žen přednost předčasnému důchodu.

Další věc je porovnání, kolik peněz důchodce za tři roky
předčasného důchodu dostane a tuto částku vydělit rozdílem
oproti řádnému starobnímu důchodu.

Vyjde počet let, za kolik řádný důchodce obdrží částku,
kterou předčasný důchodce získal za ty tři roky.

Kdysi jsem to někomu počítala a vyšlo mi snad (už nevím jistě) 17 let.

ivzez

PS:
Podprůměrný důchod pobírá mnohem více důchodců,
nejen ti, kdo odešli do předčasného důchodu.

orestez

Tak ženy které doma kojily a chodily uklízet maji nižší důchod. Jsou na tom ještě víc hůř, když jim zemřeli manželé, protože ti se dožívají o 7 let nižšího věku, – prostě do toho už kopli.

orestez

Vdovský se pobírá po omezenou dobu a není to celý důchod.

ivzez

Vdovský/Vdovecký důchod se pobírá po omezenou dobu jenom
v produktivním věku. Pokud ale je přiznán důchodci nebo důchodkyni, pobírá jej až do smrti nebo do doby než se ožení či vdá.

Pokud vznikne nárok na vdovský důchod, spočte se.
Při souběhu dvou důchodů se oba důchody poměří a dále
se vyplácí vyšší důchod celý + k němu polovina nižšího.
To se týká procentní výměry.
Základní výměra náleží jenom jednou.

Edison

Srovnání? Další rovnostářství? Bože… kam se to hrnem??? Do p…ekel!!! Jsem zvědav, za jak dlouho se dopracujem k tomu, že polovina lidí bude dřít a druhá se flákat a v zájmu „rovnosti“ budou všici brát stejně… Kam to dospěje? To je přeci všeobecně známo!! To není nic proti ženám!! To je proti pseudosystému!!

Mc Merkurion

… souhlasím …

orestez

Kde hovořili? Je někde záznam?

nyjono

Nějaký kanál od ČR. Jeli jsme autem a kanály přepínali, takže fakt nevím.

nyjono

orestez, protože mi to přijde nespravedlivý.

orestez

Jak se nazývá vláda mužů? Za dob Faraonů to prý bylo obráceně.

nyjono

Ivzez, byl to celkem douhý rozhovor, ve kterém se hovořilo i o srovnání důchodů. Řeší se, jestli to bude právě podle výše výdělku.
A v tom to právě v současnosti není. Pokud muž a žena mívali stejný příjem (výdělek), muž má důchod vyšší než žena.

ivzez

V případě stejných příjmů bude příčinou dřívější
odchod (podle počtu vychovaných dětí) žen do důchodu.