Avatar uživatele
Pokročilý

Prasklý odpad v paneláku - kdo má zaplatit opravu?

Prosím poraďte. Bydlíme v paneláku, jsme součástí SVJ, praskl nám odpad, kape to do šachty. Před čtyřmi roky jsme si tady dělali novou koupelnu a napojovali jsme se na ty původní trubky co tam byly. Prasklá ale není ta naše trubka, ale ta původní, která tady byla ještě než jsme se sem nastěhovali. Začalo se tedy řešit jestli si to musíme opravit na vlastní náklady, nebo jestli se oprava zaplatí z fondu oprav. Dnes tady byl správce a oznámil nám, že si to musíme zaplatit sami, protože jsme se v tom naposledy vrtali my a prasklo to jak jsme se napojovali. Přitom jsme to dělali už před čtyřmi lety a celou dobu to bylo v pohodě, je možné aby to po tak dlouhé době od prováděné rekonstrukce prasklo naší vinou? Co takhle stáří materiálu? Jde to nějak dokázat? Žádný odborník to neviděl a ani sám správce osobně neviděl přesně to místo kde to prasklo, a přesto rozhodli takto. Prý o tom rozhodlo společenství vlastníků, takže o nás bez nás... Máme právo se nějak bránit? Jsou na to nějaké stanovy, co si musíme opravit sami a co se má platit z fondu oprav? Fond oprav si poctivě platíme. Děkuji.
Doplňuji:
Trubka, která praskla, je součástí společného vlastnictví. Je to ta původní, která tam byla a na kterou jsme se napojovali. Správce tvrdí, že to prasklo po našem neodborném zásahu. Dělal nám to kamarád vodař, který se tím v té době neživil a neživí, takže správce skutečně může tvrdit, že zásah byl neodborný. Jenomže firmy na tyto provedené práce dávají záruku dva roky, takže pokud to prasklo až teď, čtyři roky po rekonstrukci, chybí mi důkaz, že to prasklo skutečně naší vinou. Bráníme se a bránit se budeme, osobně si myslím že oprava by se měla uhradit z fondu oprav.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Správce je zástupce správní firmy anebo delegovaný člen společenství?
Stoupací vedení spadá do tzv. TZB (tj. technické zařízení budov) a jako takové je součástí společných prostor a ostatního vybavení.
Požadavek správce je neoprávněný, kromě stanov je řešeno v OZ (Občanský zákoník). Ani stanovy nemohou být v rozporu s obecně platnými a nadřízenými zákony v platném znění.
Důležité je písemně (průkazným způsobem) vyzvat k opravě s klauzulí, že pokud nebude do určené lhůty, opravíte na vlastní náklady, které následně budete vymáhat soudně.
Smůla je, že dokud se budou cukat, tak byste se nemohli koupat a ještě jedna absurdita - případné soudní náklady hradí strana, která prohraje. Takže ve vašem případě opět společenství, ale právě proto by ostatní členové měli trvat na právně čistém řešení.
Nedej se, požádej o doložení stanov a pokud by si tam vpašovali podobný odstavec, je to v rozporu s legislativou. Musíš jednat rázně a sebejistě, většinou spoléhají na to, že slabší jedinci podlehnou nátlaku.
P.S. ad jmhad, odpady žádné měřáky nemají a bytové vodoměry jsou pouze poměrová měření, takže tam tvůj argument padá. Vše je ve společném majetku společenství.
Vztahuje se pouze na hlavní vodoměr a měřič tepla u paty objektu na domovní přípojkách.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Rozhodující pro úhradu je to, v které části rozvodu došlo k poruše. Rozdělení společného a soukromého vlastnictví je definováno v Prohlášení vlastníka.
Doplňuji:
Chápu vaše rozhořčení. Z praktického hlediska se mi ale jeví nejjednodušší prasklé místo zalepit, udělat cípant nebo obalit raparační páskou. Jestli praskla odbočka na stoupačce, tak by to ani instalatér neudělal jinak. Dokázat, zda odbočka praskla vlivem křehnutí materiálu, náhodného pohybu stoupačky nebo nepružného uložení vašeho díla bude nesmírně obtížné.


Avatar uživatele
Bronzový

Dosud platí,že přípojka k jakémukoliv měřiči,včetně onoho měřidla - vodoměr, elektroměr a další je majetkem dodavatele a ten udržuje či opravuje.Od měřidla do bytu se jedná o majetek uživatele,který si to udržuje a opravuje sám.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Sůwa

Když jsem nechala dělat rekonstrukci vody a kanalizace v bytě, po dohodě jsem nechala vyměnit i část stoupačky a to mi bylo z FO uhrazeno. Podobně to udělali i další spoluvlastníci. U mne to ale bylo jednoduché, protože bydlím v přízemí. Sůwa

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1102
Zlatý mosoj 922
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 273
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 252
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.