lautur

co je to šachtice

potřebuju vědět, co je to šachtice a jakou má souvislost s kanalizací
Díky Doležal

Nejlepší odpověď
root.tt

Odvozeným slovem od slova šachta je i podobný technický termín šachtice.

Šachta
Obecným technickým termínem šachta bývá obvykle označován dutý prostor v nějakém větším technickém zařízení (velmi často se jedná o prostor protáhlého tvaru ve svislém směru). Jedná se obvykle o prostor, který slouží :

* pro montáž (uchycení) nějakého jiného dílčího technického celku téhož zařízení
* pro prosté uložení jiné součásti téhož zařízení bez uchycení
* k uložení zpracovávaného materiálu či suroviny apod.
* pro svislý pojezd pracovní části stroje (např. výtahová šachta)
* k umožnění průchodu nějaké látky či nějakého cizího předmětu skrz ně (např. pro průchod plynů ventilační šachtou či průchod spalin komínovou šachtou apod.)

V běžné hovorové a slangové mluvě je termín šachta velmi často používán coby synonymum pro (nejčastěji hlubinný) důl – zde myšleno celý důl kompletně, neboť šachta bývá z praktického hlediska bezpochyby jeho nejdůležitější částí. Samotný hlubinný důl ale mívá obvykle hnedle několik samostatných navzájem propojených důlních šachet, které také bývají označovány slovem jáma.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0ach­ta